Народното събрание прие решение, според което страната ни изпраща пореден транш военна помощ за Украйна. Този път става въпрос за въоръжение, в т.ч. преносими зенитно ракетни комплекси и зенитни ракети, но вече не само непригодни, а и "наднормативни".
Още: Кои са най-предпочитаните дестинации сред българите през ноември?
Още: До какво води липсата на опция „Преглед и тест“ при е-магазините?
Решението беше взето със 147 гласа "за" и 55 "против". Идеята бе внесена днес (07 декември) от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, санкционираният по "Магнитски" депутат Делян Пеевски, съпредседателите на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков и Атанас Атанасов.
Припомняме, че на 27 септември парламентът прие помощ за Киев с дефектни ракети за зенитните комплекси C-300 и други боеприпаси, които страната ни не може да използва. Преди няколко дни беше прието и споразумение, според което България ще предостави бронетранспортьори с отпаднала необходимост за украинската армия. Президентът Румен Радев наложи вето на това решение, но по-рано днес (8 декември) то беше преодоляно.
Преди гласуването на проекта на решение министърът на отбраната Тодор Тагарев защити допълнителната помощ за Киев с думите, че "става въпрос за защитата на страна, която води несправедлива война".
Още: Доц. Миланов за обидите между политиците и липсата на възпитание
Още: Проф. Рачев прогнозира затопляне в новогодишната нощ
Той припомни, че много други държави помагат и финансово, и с оръжия на Украйна, но никоя от тези страни не е нападната от Русия. По време на изказването си министърът няколко пъти бе прекъсван от викове "оставка" и "довиждане" от проруската партия "Възраждане".
Какво изпращаме сега?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради снега: Остава кризисна ситуацията в Троян, Ловеч и Самоков
С решението се предлага България да дари на Украйна "неизправни, с отпаднала необходимост или наднормативни преносими зенитно-ракетни комплекси и зенитни ракети от различен тип".
В него е записано, че министърът на отбраната ще определи излишните количества в хода на провеждания Стратегически преглед на отбранителната политика. Очаква се списъкът да бъде готов през януари или февруари. Още: Голямата заблуда за западната военна помощ за Украйна: В числа за снарядите (ВИДЕО)
И сега има списък с неизправната техника в Дирекция "Логистика" на Министерството на отбраната, но трябва да се прецени каква част от нея може да бъде дадена.
Още: Пускат градския транспорт до Витоша, снегът надхвърля 2 метра
Още: 21 години от атентата в база „Индия“ в Ирак, загиват петима български войници
Охрана от НАТО
Ако документът бъде приет, Министерският съвет ще бъде задължен да преговаря с правителствата на страни от НАТО за разполагане на ПВО и брегови противокорабни ракетни комплекси за "усилване на отбранителните способности на България".
Вносителите предлагат още у нас да се обучават до четири украински пехотни или механизирани роти годишно с общо 160 военни. Те ще идват като военнослужещи без лично оръжие и бойна техника.
Освен това се предвижда Министерството на отбраната да предприеме необходимите действия за присъединяване и принос, съобразно възможностите на България, към коалицията от държави за изграждане на способности на Военновъздушните сили на Украйна за използване на самолети F-16, включително за провеждане на съвместни тренировки и използване на въздушното пространство на страната.