Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ремонтът на църквата "Св. Стефан" в Истанбул ще струва $2 млн.

02 юли 2012, 14:17 часа • 9240 прочитания

Целият ремонт на българската църква "Свети Стефан" в Истанбул ще струва 2 милиона долара. Това стана ясно от срещата на българския външен министър Николай Младенов с представители на Българското църковно настоятелство в Истанбул, предаде БГНЕС.

Още: Най-важните новини за деня: 19 февруари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)

Първата фаза на ремонта е струвала 1 милион долара, съобщи председателят на Управителния съвет на фондацията на Православната църква на Българската Екзархия в Истанбул Васил Лязе. Той се финансира от турската държава във връзка с кандидатурата на Истанбул за културна столица на Европа, уточни Николай Младенов.

Тази сутрин Владимир Лязе и Димитър Атанасов, член на Българската екзархия в Истанбул, бяха наградени от президента Росен Плевнелиев с орден Св. Св. Кирил и Методий.

Николай Младенов връчи на заместник-председателя на фондацията на Православната църква на Българската екзархия в Истанбул Любен Чалмов и на ковчежника на настоятелството Милко Печатиков най-високото отличие на Министерството на външните работи - Златна лаврова клонка. Цариградските българи, от своя страна, подариха на министъра изящна турска чиния.

Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф

Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)

Васил Лязе изрази желанието на настоятелството да има свое училище в Истанбул, в което да се учат българските деца. Николай Младенов заяви, че българската държава има имоти в Истанбул, които могат да се използват за училище. Той изрази желанието си то да бъде съчетано и с работещ Български културен център и допълни, че му предстоят разговори с премиера по този въпрос. Той е обсъдил с представителите на Екзархията начина, по който да се възстанови работата на българското училище и да се създадат условия децата на българите, които от поколения живеят в Истанбул, да получават стипендии, за да се учат в България.

"Ние, Настоятелството, и Външно министерство сме едно семейство. Нашите болки само Външно министерство ги разбира", изтъкна от своя страна Димитър Атанасов.

Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център

Още: Имени дни през март 2025 г.

Николай Младенов заяви, че има 53 имота на настоятелството, които биха могли да бъдат възстановени от турската държава. След промените в турския Закон за фондациите през 2011 г. са подадени 11 молби за възстановяване на имоти. Той допълни, че връщането на имоти не е междудържавен въпрос. Фондацията на Българската православна църква е турско юридическо лице и връщането на имотите се осъществява въз основа на промяна в турския закон, която предвижда възстановяване на имоти на религиозните общности, съществували в Османската империя и национализирани през 1936 г.

Българският външен министър каза още, че е било обсъдено как да се помогне на българите в Истанбул, останали "между пукнатините на историята". Това е малка група хора с българско гражданство, без право на достъп нито до турската, нито до българската социална система. Младенов изрази надежда, че ще се намери начин да се окаже помощ на тези хора, за да посрещнат достойно старините си.

Българският външен министър разкри и съвместна инициатива с настоятелството във връзка със 135-годишнината от Освобождението на България за издание на български, турски и английски език, което да описва историята на българската общност в съвременна Република Турция.

Още: Отвориха АМ “Тракия” край Бургас

Още: Работилничка за мартеници и училище за магьосници този уикенд в Централни хали

Редактор: Ая Косарова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес