Активирана е Оперативната система в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за предварително информиране за очаквани рискове от разливи и наводнения. До компетентните органи са изпратени своевременно предупреждения за прогнозираните валежи и снеготопене, както и за свързаните с това рискове от разливи и наводнения. По данни на НИМХ през последното денонощие за по-голяма част от реките в Южна България се наблюдава покачване на нивата с до 50-60 см. Във водосборите на реките Арда и Върбица, се наблюдава по-съществено покачване със 150-300 см. вследствие на значителните валежи и снеготопенето.
В момента река Марица е повишила нивото си в максимална степен и при Свиленград оттокът е 1200 кубически метра в секунда. Задържане или спадане на речните нива се наблюдава в Северна България и за Черноморските реки.
На 1 февруари т.г. са изпратени писма до областните управители на територията на страната, до Националното сдружение на общините, ГД „Пожарна безопасност и защита на населението” към МВР и директорите на четирите басейнови дирекции да бъдат предприети спешни предварителни действия за провеждане на очаквани високи води през язовирите и речните русла. Аналогично предписание е направено и до експлоатационните дружества на комплексните и значими язовири.
На 3 февруари т.г. са дадени предписания да бъдат предприети мерки за освобождаване на обеми в язовирите от каскада Арда /Ивайловград, Студен кладенец и Кърджали/ чрез работа на вецове и при необходимост чрез отваряне на основния изпускател. Чрез МВнР са информирани и двете ни южни съседки Турция и Гърция за високата вълна по река Марица и за критичното състояние на каскада Арда.