Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Регламентират безконтактното плащане с дебитни и кредитни карти в градския транспорт на София

15 юли 2021, 07:35 часа • 13485 прочитания

Въпреки че новата електронна система за таксуване на пътуващи с градския транспорт на София функционира от над два месеца и ползващите автобуси, трамваи и тролеи вече могат да се самотаксуват с банкови карти, едва сега управляващите в столица се заемат да регламентират безконтактното плащане с дебитни и кредитни карти, пише СЕГА. Транспортната комисия в Столичния общински съвет прие единодушно предложението на коалициите ГЕРБ-СДС и на ВМРО-"Атака" за въвеждането на еднодневна карта с агрегация за пътувания в обществения превоз. Преди това, същото направи и бюджетната комисия. Предстои появата на новия превозен документ да се обсъди и приеме и на сесия на СОС.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

Терминът "еднодневна карта с агрегация" означава всички плащания, които пътуващият е направил на новите сини валидатори в градския транспорт с банковата си карта до полунощ на съответния ден, да се оформят като еднодневна карта за всички линии. В момента нейната цена е 4 лева. „По този начин пътник, който е пътувал повече от 2 пъти в рамките на 24 часа, ще заплати стойността на еднодневна карта с агрегация, а не стойността на билет за еднократно пътуване за всяко пътуване (чиято цена е 1,6 лв. - б.р.)“, се казва в мотивите към приетия доклад

„Технологичното решение за интерграция на еднодневната карта за всички линии е създаването на еднодневна карта с агрегация – това е превозен документ за един пътник, валиден до 24 часа на съответния календарен ден, издаван за повече от 2 пътувания, направен с един и същ елекронен носител, позволяващ агрегация. След приключване на деня се осъществява еднократно агрегирано таксуване по съответната тарифа, съобразно извършените и успешно валидирани с този носител пътувания в рамките на деня. Превозният документ еднодневна карта с агрегация се издава автоматично, без предварителна регистрация, при трета успешна валидация със същия носител в рамките на календарния ден, и е валиден за всяка следваща успешна валидация на валидатор“, пише още в мотивите към предложението.

Новото технологично решение спестява усилия на пътниците в градския транспорт, се казва още в доклада. Вече няма да бъде необходимо те сами да преценяват кой превозен документ ще бъде по-изгоден за тях – дали еднодневната карта с агрегация или картата (билетът - б.р.) за еднократно пътуване, тъй като системата ще прави това автоматично, се отбелязва в него. „Сигурността, че ще пътуват по най-изгодната тарифа, би ги насърчила да ползват градския транспорт, като при повече от 2 пътувания пътниците ще заплащат цената на еднодневна карта с агрегация. Чрез въвеждането на такава карта съотношението между цената на превозния документ и броя пътувания чувствително намалява. Въвеждайки това иновативно решение, отпада необходимостта от планиране на пътуванията и съобразяванията на пътниците със съществуващите пунктове за продажба на превозни документи“, се посочва още в мотивите на доклада.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Засега новата еднодневна карта с агрегация няма да може да се прилага в метрото на столицата, тъй като, както „Сега“ нееднократно писа, в него новата т.нар. тикет система все още не функционира. Това означава, че пътниците, на които се налага да сменят наземния градски транспорт с подземната железница, няма да могат да се възползват от предимствата на еднодневната карта с агрегация.

Изданието припомня, че електронната тикет система заработи през май тази година в наземния градски транспорт на столицата – автобусите, тролеите и трамваите. За въвеждането й столичани чакаха 17 г. и бяха похарчени над 90 млн. лв. Въпреки това на старта й стана ясно, че новата система не е изцяло готова и не е в оптималния си вид, за да донесе на софиянци всички ползи, заради които се създава. Всичко това се случи въпреки предизборните обещания на кмета Йорданка Фандъкова, че тикет системата ще е напълно готова най-късно на 1 януари 2021 г. Засега столичната администрация няма отговор и на въпроса дали ще се въведе различна цена на билетите за по-кратките и по-продължителните пътувания.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес