Искането си за референдум срещу строежа на инсинератор в София обявиха в декларация представителите на Демократична България в Столичния общински съвет. Те се обявяват категорично против "инвестиция от стотици милиона лева за съоръжение, което ще разпръсква над 12 тона фини прахови частици годишно в центъра на София.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
В декларацията си групата на Демократична България в СОС заявява, че не желае да бъде съорганизатор на фестивала “София НЕ диша”.
"Нашата група от 12 търси тринадесети общински съветник, достатъчно смел, че да остави партийните си или други зависимости на заден план и да се присъедини към искането ни за референдум срещу строежа на инсинератор в София", заявяват общинските съветници от Демократична България. Те са убедени, че "фестивалът “София НЕ диша”, в който са въвлечени всички жители и гости на столицата, е не само събитието на сезона и събитието с най-масово участие на софиянци в историята на София, но и е резултат на досегашното управление на града. На какво се дължи неговият успех, общинските съветници посочват в декларацията си, представяйки с какво разполага София:
"• Имаме осъждане от Европейския съд в Люксембург за трайно лошото качество на въздуха в София.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
• Имаме кмет, който призовава гражданите да не горят отпадъци, за да се отопляват, но пък подкрепя проекта за инсинератор, с който ще горим отпадъци, за да се отопляваме. В центъра на град в котловина, в която температурната инверсия често задържа дни наред натрупващата се във въздуха мръсотия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
• Имаме годишни цели за рециклиране, зададени от Европейски съюз и нямаме никакъв шанс да ги изпълним. Имаме 1 жълт контейнер за 750 софиянци, който осигурява не повече от 4% дял на разделното събиране при източника, но по мистериозен начин този процент набъбва 10-15 пъти, докато стигне до отчетите за пред Брюксел.
• Имаме общинско предприятие, задлъжняло с над 750 милиона лева – “Топлофикация София” ЕАД. На „добрите“ управленци на това предприятие, които пред комисии обясняват, че редовно погасяват текущите задължения, а след това от официални писма се разбира, че това изобщо не е така, Столична община, иска да повери 310 милиона лева. Каква ще е съдбата им? Справка – Вальо Топлото.
• Имаме инвестиция от стотици милиона лева за съоръжение, което ще разпръсква над 12 тона ФПЧ годишно в центъра на София, според Доклада по оценката на въздействието върху околната среда (ДОВОС). В същото време поръчваме 2000 филтъра за комини с единична цена 3950 лева, които ще ловят няколко десетки грама ФПЧ годишно от кюмбетата в крайните квартали.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
• Имаме община, която, въпреки че е осъдена от Върховния административен съд, все още не е разкрила пълната информация за строящия се в София завод за изгаряне на отпадъци. Проект, който заплашва да влоши сериозно бездруго нетърпимото състояние на въздуха.
• Имаме укриване на информация, която вероятно ще докаже зависимости между Топлофикация София и една банка и енергийни босове с дългосрочни интереси в нерегламентираното изгаряне на отпадъци. Нека направим една проста сметка: Столичното предприятие за механично третиране на отпадъци произвежда около 50-60 000 тона RDF на година. За работата на инсинератора с пълна натовареност, с каквато е смятан бизнес планът му, са необходими 180 000 тона годишно. Ако не достави нужното гориво, т.е. 180 000 т, Софийска община ще трябва да плаща неустойка. Освен ако не го достави от другаде. От Италия например.
• Имаме администрация, която – заседание след заседание – не отговаря на питанията на общинските съветници, засягащи темата за въздуха. Администрация, която признава, че няма капацитет да партнира на общинските съветници, когато те, от своя страна, работят с пълния си капацитет."