Редовна ли е акредитацията на лабораторията на "Евролаб 2011"?

22 ноември 2022, 07:04 часа • 4565 прочитания

Има ли лабораторията "Евро Лаб" редовен сертификат от Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация" (ИА БСА)? Според разследващия сайт Bird.bg валидна акредитация липсва.

Още: Всеки четвъртък: Бойкот на магазините

Още: Спасиха украинец и туркиня, бедстващи в Черно море

Първоначалната акредитация на "Евро Лаб" е от 27.11.2012 година, като това може да бъде видяно в сайта на ИА БСА. Тогава обаче "Евролаб 2011" не съществува - според данните в Търговския регистър нейният капитал е внесен на 12.10.2021 година - 30 000 лв., като месец и половина по-късно е увеличен - 100 000 лв. "Евролаб 2011" обаче не е първият собственик на лабораторията "Евро Лаб" - собствеността е прехвърлена.

ОЩЕ: Заплахи, неприлични предложения, призиви за оставки и извинения се чуха на изслушването по казуса "Евролаб"

Съгласно данните в ИА БСА преакредитацията е направена на 30.11.2020 година. Интересното е, че в документа е посочено, че срокът на действие е от 12.01.22 до 30.11.24 г. Акредитацията е за изпитване на зеленчуци и плодове - пресни, замразени или сушени и продукти от преработката им.

Още: Времето утре - 5 март 2025 г.

Още: Kaufland посреща 8 март с изобилие от цветя и сладки изкушения

Миналият месец стана ясно, че част от ГКПП Капитан Андреево ще стане стратегически обект за националната сигурност. По-точно - помещения, където се извършва фитосанитарен контрол. Но според материал на "Дневник" ДАНС още не е почнала проверки, а "Евролаб 2011" води 10 дела срещу БАБХ. Буквално преди седмица съдът отказа да разглежда искане на "Евролаб 2011" срещу решението част от ГКПП Капитан Андреево да смени статута си по отношение на националната сигурност.

От 20 май пробите за пестициди в плодове и зеленчуци се изследват в Централната лаборатория в София. Според БАБХ, "Евролаб 2011" работи на граничния пункт като "оператор, отговорен за пратката" т.е. не извършва лабораторен анализ на проби.

 

 

Още: „Зелено движение“ не иска връщането на забранени от ЕС пестициди

Още: Ето кога изплащат пенсиите за март

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес