Общо 14 уважавани неправителствени организации и журналисти подписаха специална позиция, с която призовават медиите да не дават платформа на лица, които с изказванията си подбуждат към насилие, омраза и ксенофобия.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Идеята за тази позиция беше оповестена индиректно от Иван Бедров, който я изказа по време на срещата за медийната среда, организирана от президента Росен Плевнелиев.
Ето и пълният текст на позицията, публикувана на сайта на Българския хелзинкски комитет:
"Уважаеми колеги,
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Във връзка със зачестили материали и предавания, които дават безкритична трибуна на расистки и ксенофобски възгледи, чувстваме необходимостта да обърнем вниманието на всички медии и обществото към следното:
Даването на такава трибуна на хора, които подбуждат към омраза, дискриминация и/или насилие, е в нарушение на общоприетите в международен план етични журналистически норми и конкретно на два члена от Етичния кодекс на българските медии:
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
2.5.1. Като уважаваме правото на всеки да живее в сигурност и безопасност, няма да публикуваме материали, подбуждащи или насърчаващи омраза, насилие и всякаква форма на дискриминация.
2.6.5. Ще внимаваме да не бъдем използвани за платформа от онези, които насърчават, подбуждат или прилагат насилие; ще съобщаваме за техните действия с необходимата сдържаност и само ако това е в очевиден обществен интерес.
Аргументът, който някои медии използват - че свободата на изразяване е гарантирана за всички, и затова трябва да бъде давана на всеки, не е приложим в този контекст. Защото има свобода на изразяването, но няма свобода на враждебната реч /1/. Последната е престъпна.
Още един аргумент, ползван от някои медии - че щом феномени, като зараждащ се неонацизъм и растяща кесенофобия съществуват, трябва да бъдат показвани, понеже медиите “не могат да заравят главата си в пясъка”, е прилаган по грешен и изключително притеснителен начин. Един опасен феномен не може и не трябва да бъде “показван”, като му се дава безкритична трибуна, така както не може да се показва безкритично каквото и да е друго престъпление. И още, дискусии, формирани на принципа “за или против” ксенофобията, расизма, неонацизма, са недопустими. Последните не са “възможни гледни точки”. Те нямат място в обществените и частните медии. В противен случай медиите легитимират опасни позиции и на практика стават съучастник в популяризирането им. Ако интервюиран изрази подобни възгледи, това няма как да става при заявеното или мълчаливо съгласие на журналиста.
Призоваваме всички колеги от медиите да се придържат към медийната етика и професионалните принципи, защото носят отговорност към обществото - не просто да информират и да бъдат “огледало на случващото се”, но и, водени от обществения интерес, да спомагат за укрепването и поддържането на демократичните процеси.
Подписали (към 29.11.2013 г.), по ред на подписването:
Български хелзинкски комитет (БХК)
Асоциация на европейските журналисти – България
Фондация “Медийна демокрация”
Гражданска платформа “България може/MoveBG”
Нели Огнянова, преподавател по „Медийно право” в ФЖМК
Велислава Попова
Алексей Лазаров
Иван Бедров
Полина Паунова
Силвия Великова
Пролет Велкова
Николай Стайков
Христо Комарницки
Росен Цветков
Гергина Тончева, Силвия Бакърджиева (8 ноември, избрана чрез конкурс)"