Регионалното министерство създаде работна група, която да проверява законността на ВЕЦ-овете. Около 140 от тях са върху земи - публична държавна собственост без учредено право на строеж, съобщава Нова телевизия.
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Законните ВЕЦ-ове са само три. Разследване на Нова показа, че сред собствениците на такива съоръжения са бивши и настоящи политици, както и техни роднини.
До края на февруари работната група трябва да излезе със становище, на какво основание са изграждани съоръжения в реките, които по закон са публична държавна собственост.
Според заместник-министъра Валентин Йовев, ако се установи, че съоръженията са незаконни, държавата няма друг изход, освен да ги събори. Друг вариант е собствениците да платят отстъпено право на строеж със задна дата.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Паралелно с това прокуратурата също е наредила проверка. Инспекцията е след сигнал на сдружение „Балканка“, но обхваща само русловите ВЕЦ-ове, а изключва деривационните. От писмото става ясно, че ДНСК трябва да се самопровери. Още при подготовката на разследването разбрахме, че за ДНСК проблем със закона няма.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
След проверка на показаните в материала ВЕЦ-ове от Басейнова дирекция-Пловдив са установили две нарушения в шест проверени централи. Въпреки че от кадрите ясно се вижда, че в други два случая, леглата на реките не са почистени от израснали дървета, това не е констатирано като нарушение.