Центърът на София отново е блокиран - десетки снегорини, тежки камиони и цистерни са в плътен кордон между сградата на парламента и БНБ. Работници, шофьори и служители от пътно-строителния сектор за пореден ден протестират срещу властта.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
"Търсим си изработените пари по дейностите за текущ ремонт, които държавата открито признава, че ни дължи и вече надхвърля 900 млн. евро", заяви пред Actualno.com инж. Стефан Чайков, председател на управителния съвет на Браншова камара "Пътища".
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
Той отхвърля твърденията на МРРБ, че и досега на пътните фирми е разплащано в края на годината - през декември, но и призна, че през годините е възниквала необходимост от заплащане от излишъците. "Оставали са пари за плащане през декември, но много малка част от дължимото", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
Над 70 фирми протестират и много малка част от тях са получавали авансови плащания, подчерта Чайков. Той изтъкна, че е имало авансово плащане за съвсем други договори, за ново строителство и със съвсем друг възложител. Например за новото строителство на "Хемус" възложител е Автомагистрали ЕАД, а възложителят по договорите за текущ ремонт и поддържане е АПИ, посочи той и подчерта, че няма как да се смесват двете теми.
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“
От браншовата камара са категорични, че протестите ще продължат, докато премиерът Стефан Янев не ги приеме и не бъде намерено трайно решение за разплащане на текущите задължения, както и осигуряване на перспектива за развитие на пътния сектор в България.
Над 100 000 души са засегнати, а с доставчиците и подизпълнителите - над 200 000 души, посочи още Чайков. Всяка от фирмите има подизпълнители, наета техника, доставчици на пясък, сол, бетон, механизация..., поясни той. Част от изкараната тежка техника е на пряко засегнатите фирми, но има и взета под лизинг. Лизингови къщи също страдат от моментното състояние и самите доставчици на техника, защото не могат да си получат парите.
Инж. Чайков изрази несъгласие, че било уредено зимното почистване и поддържане за наближаващия зимен сезон. "Няма как да е уреден със 100 милиона", категоричен е той и подчерта, че има неразплатени 62 млн. от зимното поддържане миналата година. "Кое по-напред с тези 100 милиона", изрази недоумение той.
Протестираме заради спрени поръчки, неплащания от страна на държавата, заяви пред Actualno.com недоволен представител на бранша, пожелал анонимност. Той отказа да посочи и името на фирмата, в която работи, но увери, че тя му дължи две заплати и че от страна на АПИ не е плащано на фирмата.
Снимки: Ива Иванова / Actualno.com
Друг участник в протеста, развяващ националния флаг, сподели, че от три месеца не му е плащано. Той увери, че преди такова нещо не се е случвало. "Миналата година беше друго, коренно различно беше - плащаха, работа имаше. Сега и работа няма, и пари няма", каза той.
Някои от протестиращите са с униформено облекло с надписи на компаниите - Виасторй АД, Европейски пътища.
Сред протестиращите има и такива, които продължават да получават заплати, но от кредити, теглени от техните работодатели. Протестиращ от такава фирма, потвърди, че не му е спряна заплатата, засега, но и сподели, че е разтревожен за в бъдеще дали ще е така. По думите му, на фирмата, в която работи дължали 20 милиона.