С Министерството на туризма ще направим съвместна проверка на преместваемите обекти на плаж „Слънчев бряг – юг“. Това каза директорът на Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) пред „Фокус“.
Още: Проучване: 76% от българите искат забрана на клетките за телета
Още: Ще ядем ли пържоли вместо хляб: Анализ на експерт след повишението на цените
„Органът, който трябва да следи, да констатира отклонения или да налага санкции, свързани с премахването на незаконно поставените преместваеми обекти, е кметът на съответната община. „На цялото крайбрежие, което касае „Слънчев бряг“ като курортен комплекс – Северен, Централен и Южен плаж - има общо 145 преместваеми обекта. Съгласно Закона за устройството на Черноморското крайбрежие контролният орган е министърът на туризма, по простата причина, че на базата на одобрена схема именно от него, се разполагат тези преместваеми обекти.
В същото време, съгласно изискванията на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие и на Закона за устройството на територията, е записано, че органът, който трябва да издаде разрешенията за поставяне, е главният архитект на общината“, обясни Несторов. Той уточни, че ДНСК отговаря за строежите, които са от 1-ва до 3-а категория. Това са значимите строежи, които са над 15 м височина, независимо от техния начин на ползване – дали са с обществен характер, смесени, жилищни или производствени сгради. Всичко останало е в компетенцията на общинската администрация.
Той отбеляза, че РДНСК – Бургас е проверил преместавемите обекти на цялото крайбрежие, което касае курортния комплекс „Слънчев бряг“. „Предвид обстоятелството, че докладът на РДНСК – Бургас беше общ и в него не се съдържаха конкретни изводи за всеки от обектите, а обобщени резултати, се наложи допълнителната проверка, възложена от страна на МРРБ.
Още: След скандалния чалга клип с бебета: Започва проверката в сливенската болница (ВИДЕО)
Още: Над 120 000 българи празнуват на Йордановден
Въз основа на заповедта на министър Нанков определихме точно границата, която разделя двете територии – тази, която е на управление и стопанисване от страна на Министерството на туризма - това е пясъчната ивица, представляваща морския плаж и граничната зона - алеята, която ограничава вече урбанизираната територия на град Несебър,. При тази проверка вече ние детайлно конкретизирахме колко обекта действително нямат издадено разрешение за поставяне и се дистанцирахме от проблемите за обектите, които са с разрешение за поставяне и са с незначителни отклонения. При нашата проверка се установи, че 32 обекта липсват първо в схемата, която се одобрява от министъра на туризма и второ са без издадени разрешения за поставяне“, каз Несторов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„По сигнал на вицепремиера Симеонов за плаж „Слънчев бряг – юг“, министър Нанков и министър Ангелкова разпоредиха да се направи съвместна проверка между представителите на Министерството на туризма и на ДНСК, като се поканят и служители от община Несебър. Тя трябва да се занимае конкретно с обектите на „Слънчев бряг – юг“, за които ние сме установили, че са без необходимата документация, тоест без разрешение за поставяне и без да съществуват в одобрената от министър Ангелкова схема. Независимо, че нямаме преки компетенции за преместваемите обекти, за пореден път подпомагаме колегите и не отказваме съдействие“, добави той.