Протестите: Ден 29 – „Оставки!“ и „Уличен университет за справедливост“(ОБНОВЕНА)

06 август 2020, 21:10 часа • 5618 | прочитания

На 29-ия пореден ден на протести в София, демонстрантите се събраха отново в „триъгълника на властта“. Блокадата в палатковите лагери продължава на Орлов мост и пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски", където пето денонощие са белият микробус на майките от инициативата "Системата ни убива" и петнайсетина палатки.

Още: Жените@Kaufland vol.2 продължава с нова тема и истории, които вдъхновяват

Още: Съмнителни схеми с работещите в АЕЦ "Козлудуй"? Енергийният министър отговаря

"Промяната не започва само от господин премиера, който обиди цял народ много пъти. Промяната започва тук и ще завърши тук".

"Оставка на цялото правителство, на цялото. Служебен кабинет и започване на всичко от начало, ревизия на делата на хората, които са ощетени. Затова сме тука и да се реформира всичко, да започне всичко отначало. Дават се пари от Брюксел, за да се прави съдебната система. Хората не знаят там какво се случва в България. Мислят, че всичко е супер. Не!".

Исканията остават - освен оставка на правителството на Бойко Борисов, протестиращите искат оставката и на главния прокурор Иван Гешев. Те настояват за въвеждане на дистанционно и на машинно гласуване, както и свикване на Велико Народно събрание за промени в Конституцията.

Още: Времето утре - 15 март 2025 г.

Още: Два продукта на цената на един за избрани артикули в Kaufland

Все още се събират участници и на другото ключово място в София - пространството между сградите на Министерския съвет, на администрацията на президента и на бившия Партиен дом, откъдето преди месец всъщност започнаха протестите. Обстановката около сградите на президентството, Министерския съвет и бившия партиен дом е спокойна.

Пред фонтана на президентството прави впечатление една солидна табела с надпис: "Български свободен уличен университет за справедливост, честност и просперитет, който предлага обучение по машинно гласуване и интелигентни изборни системи, активна защита на социалните права на гражданите, технически интелект, ай-ти умения и способности".

Малко преди 21 часа на площада пред президенстството отново прозвуча националния химн. Някои от протестиращите запяха „Мила родино“.

Няколкостотин протестиращи, призовани от майките от "Системата ни убива", се отправиха към ул. "Раковски", за да направят "омлет за вицепремиера Валери Симеонов". Протестиращи замерха с яйца и домати сградата на "Раковски 134".

Още: На тъмно: “Информационно обслужване" с още правомощия

Още: Проф. Георги Рачев разкри ще вали ли сняг след топлия уикенд

Няколкостотин души се събраха пред централата на Националния фронт за спасение на България със скандирания за оставката на Валери Симеонов. Булевард "Раковски"е блокиран в централната градска част.

Шествието се отправи по традиционния си маршрут към Орлов мост. Там, пред една от палатките беше разположен макет на резиденцията на Доган в Росенец с надпис „Внимание, частен строеж“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес