Влакът, който дерайлира в Хитрино, се е движил с висока скорост - почти два пъти над позволената. Това сочи експертизата, която трябваше да установи точната скорост на композицията.
Съдебно-техническата експертиза сочи, че влаковата композиция е навлязла в гара Хитрино със 78 км/час, при ограничение 40/км в час. Това заяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова, предаде репортер на БГНЕС.
Арнаудова изложи подробности около разследването във връзка с аварията в село Хитрино. Налице е почти двойно по-висока скорост от допустимата в този участък, както става ясно от експертизата.
„Към този момент са изготвени две от важните експертизи – пожаротехническа и съдебно-техническа”, заяви Румяна Арнаудова.
Съдебно-техническата експертиза дава информация на прокурорите за това каква е била скоростта на влаковата композиция и с каква скорост е навлязла в гара Хитрино.
Двамата машинисти в първия локомотив Димитър Михнев и Радослав Петков в момента се привличат като обвиняеми и прокурорът е постановил задържането им до 72 часа. Те са настанени в психиатрични заведения в Русе. Наблюдаващият прокурор е разпоредил, след отвеждането им в Шумен, да бъдат консултирани от вещи лица психиатри, за да се установи в какво психическо състояние се намират. Ще бъде назначена и психиатрична експертиза, която да отговори дали са вменяеми или не и дали с тях могат да се извършват процесуално-следствени действия. Към този момент няма основание да считаме, че е на лице невъзможност да се извършват тези действия. Затова лицата се привличат и задържат от прокурора, стана ясно от думите на Арнаудова.
От своя страна първият машинист – Димитър Михнев – беше лаконичен в коментара си: „Нищо не мога да коментирам, не съм виждал експертизите”, заяви той пред източници на bTV.
Установено е, че предвижвайки се с тази скорост и навлизайки в отклонение, където е трябвало да остане влакът, за да се размине с движещия се с насреща пътнически влак, това обстоятелство е довело до дерайлиране на влаковата композиция.
Вследствие на дерайлирането част от цистерните са били счупени, една от тях е била разхерметизирана и от нея под налягане е изтекло голямо количество пропилен, който се е разпространил във въздуха. Пропиленът е започнал да се разпространява във всички посоки и основно в посока североизток. Той се е смесил с въздуха и след около 2 минути и половина настъпва възпламеняване на газовия облак от печка на твърдо гориво, разположена в детска стая в едно от разрушените жилища. След възпламеняването вълната на експлозията се ускорява значително и предизвиква взривна вълна. Продължава горенето и се запалват къщи, дървета, трева и други. Резултатът е 7 загинали и 26 лица с тежки, средни и леки телесни повреди.
Тези данни са първоначални, назначени са още много експертизи, но към този момент въз основа на данните от техническата експертиза наблюдаващият прокурор от Окръжна прокуратура – Шумен е приел, че двама от машинистите са причинили най-тежкият резултат, като не са спазили правилата за движение, уредени в Закона за железопътния транспорт, както и в специална Наредба за техническа експлоатация на влаковете, каза Румяна Арнаудова.
Това престъпление е квалифицирано по най-тежкия състав на престъпленията по транспорта.