Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прокуратурата с публичен регистър за членство в тайни организации, съюзи и НПО-та

01 септември 2016, 09:33 часа • 1244 прочитания

Още на първото си заседание след съдебната ваканция, прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще разгледа създаването на публичен регистър за членството на държавните обвинители в тайни организации, съюзи и НПО-та.

Това става ясно от дневния ред за заседанието на прокурорската колегия, което е насрочено за 14 септември, предаде БГНЕС.

Към момента няма яснота кога ще е първото заседание след ваканцията на съдебната колегия, ръководена от председателя на ВКС Лозан Панов.

Предложението за създаване на публичен регистър е на главния прокурор Сотир Цацаров. С последните промени в Закона за съдебната власт, които влязоха в сила преди месец, съдиите, прокурорите, следователите, членовете на ВСС, главният съдебен инспектор и инспекторите от ИВСС са длъжни да декларират всички свои дейности и членство в организации, включително тайни и/или неформални организации и общества, неправителствени и граждански сдружения и фондации.

На извънредно заседание в средата на август Пленумът на ВСС прие образец на декларация, която магистратите трябва да попълват, за да декларират членствата си в тайни и явни организации.

Поправката в съдебния закон бе насочена срещу тези магистрати, за които има твърдения, че членуват в масонски и/или тамплиерски организации. Но дори и магистрат да декларира членство в “тайна” организация или общество, това не би било пречка да изпълнява задълженията си, приеха депутатите през юли. Ако все пак се констатира несъвместимост, то Комисията по професионална етика на ВСС ще има право да изготви мотивирано заключение на база извършена проверка и да го изпрати на съответната колегия на ВСС, за да се вземе решение дали магистратът може да бъде санкциониран.

Срещу редакцията на чл. 195а от Закона за съдебната власт се обявиха и Съюзът на съдиите в България, Българската съдийска асоциация и Асоциацията на прокурорите, които се противопоставиха на задължението членовете им да декларират участието в магистратски организации. От ССБ дори заплашиха, че ще сезират Европейския съд за правата на човека. Мнозинството в Народното събрание обаче опонира, че с въвеждането на публичен регистър за участието на магистратите в различни съсловни организации, ще осигури по-голяма представителност на отделните сдружения, най-малкото, защото ще е ясна тяхната членска маса.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес