Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прокуратурата няма да обвинява Кирил Петков за ББР и декларацията му

16 декември 2021, 12:00 часа • 4265 прочитания

Прокуратурата няма да разследва премиера Кирил Петков заради декларацията му за гражданство, нито за служебно престъпление и намеса в борда на ББР (Българска банка за развитие). Това обявиха на брифинг днес (16 декември) ръководителите на специализираната и Софийската районна прокуратурата.

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Проверката за грешно подадена информация в декларацията за гражданство на настоящия премиер подхвана спецпрокуратурата, но препрати казуса към Софийската районна прокуратура, която разследва документни престъпления.

"Наблюдаващите прокурори се произнесоха веднага, бяха събрани всички данни по случая. Действително в декларацията е отразена невярна информация, но тя има единствено заявителски и уведомителен характер - тя няма доказателствена стойност. Поради тази причина се постанови отказ да бъде образувано досъдебно производство", заяви ръководителят на Софийската районна прокуратура (СРП) Невена Зартова.

Говорителят на специализирана прокуратура обясни, че сигналът срещу Кирил Петков съдържа три групи твърдения: относно невярно деклариране във връзка с притежаването само на българско гражданство от страна на Петков; твърдения относно извършени служебни престъпления в качеството му на служебен министър на икономиката, касаещи състава и избора на надзорния съвет на ББР и третата група са относно твърдене на неверни обстоятелства в имуществена декларация и декларация за интереси във връзка с това, че Петков участва в търговски дружества. Както стана ясно - казусът с декларацията е прехвърлен към СРП по компетентност, а относно другите обвинения - няма доказателства за образуване на досъдебно производство.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

Постъпили са още 8 подобни сигнала срещу Петков.

"Документно престъпление няма. Законът е спазен стриктно. Законът е несъвършен, има законови разпоредби, но са неосъвременени, тъй като на всички стана ясно и решението на КС за невярното деклариране на Кирил Петков, но само по себе си това невярно деклариране, то не може да обуслови наказателна отговорност", заяви ръководителят на специализираната прокуратурата Валентина Маджарова.

Припомняме, че до решението на Конституционния съд от октомври, че Петков е назначен като служебен министър в разрез с конституцията се стигна, след като на 16 август депутати от ГЕРБ-СДС внесоха искане за частично обявяване на противоконституционност на указа на Румен Радев. Според българската конституция министър не може да заеме този пост, ако има двойно гражданство. След като става министър Петков е подписал документ, който удостоверява, че отговаря на критериите да заеме поста. Той обясни, че е подал заявлението си за отказ от канадско гражданство през април тази година, а става министър през май.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес