Дали си даваме сметка, че трябва да се погрижим за психичното здраве на тези, които си останаха вкъщи? Вече е крайно наложително да предприемем мерки с фокус върху най-беззащитните - децата, предупреждава пред БНР проф. Ваня Матанова, ръководител на Института за психично здраве и развитие
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Много е важно как и какво се говори с децата в тази ситуация
Проф. Матанова отбеляза, че много често говоренето за коронавируса е свързано само със забраните и детето не знае защо трябва да остане вкъщи, защо не трябва да ходи на училище. То трябва да бъде запознато с коронавируса и ситуацията, и то по начин, който е съобразен с неговата възраст.
Детето трябва да се включи активно в борбата с COVID-19 и да се превърне в герой, който помага, осигурява собствената си защита и помага на другите. Така те ще бъдат активни и ще спазват правилата съзнателно, обясни експертът.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
СЗО със съвети за родителите по време на пандемия
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Не трябва да ги плашим, че ще им се случи нещо лошо, ако излязат, а да обясняваме защо е важно да се пазят и как да го правят, подчерта професорът.
"Децата са вкъщи с родителите си. Обаче тези родители са тревожни, уплашени, притеснени, което е нито добро, нито лошо – това е просто нормално за тази ситуация сега. Но тези уплашени, тревожни, объркани родители са вкъщи с децата, а те усещат психичното състояние на родителите си и започват да разпознават другите, които не могат да им осигурят защита, като ненадеждни. Затова е необходимо да се говори с тези деца", посочи тя.
В помощ на родителите проф. Матанова предлага да се помисли за информация тип "брифинг за деца", въпреки че тя не трябва да бъде структурирана и поднесена по начина, по който в момента го прави Националният кризисен щаб, а да отговори на техните въпроси.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Останете близо, но не в близост или как да преборим страховете си днес
"Отговорът да бъде от обучени психолози, от психотерапевти. Защото много често родителите не знаят как да поднесат тази информация и обикновено я поднасят откъм опасната ѝ страна, което допълнително увеличава страха и тревожността у децата."
Трябва да има и обучение за психолозите в училище - защото това е нова ситуация. Поддържам това, което се случва в някои училища, възможност за онлайн консултации с тях - но смятам, че трябва вече да е масово, подчерта експертът.
Ключово за възвръщане към нормалността е да се изработят критерии и стратегии за постепенното възвръщане към нормалността, да се осигури позитивна комуникация и перспектива за излизане от кризата, заяви проф. Матанова.
"Кризата е нещо временно, не знаем колко, но знаем, че тя ще свърши. Ще има постепидемичен период, който не знаем също колко дълго ще продължава, но знаем категорично, че тези състояния ще продължават дълго време, даже когато формално ситуацията се е нормализирала. Време е да се състави стратегия за излизане от кризата, не казвам, че сме закъснели, а че е време", коментира проф. Матанова.
Психолог: За да не изпаднете в депресия не оставайте в сферата на мислите си – правете нещо с ръцете!
"Ситуацията е много непредсказуема. Да, на чисто психично ниво, ако има срок, в който се каже – май месец ще бъдем вече в друг режим, това безспорно ще облекчи преживяването на изолацията. Но ситуацията е много непредсказуема и повечето държави не дават такъв срок", смята проф. Матанова.
Докато има тревожни данни за заразените е рисково да се говори за връщане към училище или детски градини. Но за да не бъде рисково плавното връщане към нормалното се изисква много голяма подготовка: вероятно ще трябва да се редуцират броят на класовете и групите в детските градини, да се осигурят различни входове, за да не се събират децата. Това е много, много предварителна работа, коментира експертът.
Хибернацията настъпи - никой не знае докога коронавирусът ще властва по света