Скандалът около разпределението на средствата за финансиране на проекти от Фонд „Научни изследвания” продължава да се разраства.
Още: Електрохолд стартира кампания „Селфи с трафопост“
Още: Издаването на лични карти поскъпва от 2025 г.
След няколкото протеста, които млади учени проведоха заради злоупотребите във Фонда, както те ги определят, едно от най-известните имена в научните среди у нас – професор Лъчезар Аврамов, отправи тежки обвинения към министъра на образованието Сергей Игнатов и ръководството на Фонд „Научни изследвания” в нарочно писмо до медиите. Това става в деня, в който Игнатов ще отговаря пред Комисията по образование и наука в Народното събрание относно скандала във ФНИ.
Професор Аврамов е ръководител на лаборатория „Биофотоника” в Института по електроника на БАН. През 2004 година е номиниран за европейската награда „Descartes” за изследвания, свързани с диагностиката на онкологични заболявания.
Според Аврамов основният проблем при работата на ФНИ не се крие в причините за некласиране на дадени проекти, а в причините, поради които определени проекти се класират за финансиране. Той твърди, че в конкурса на ФНИ няма нищо нередно от процедурна гледна точка, но обвинява ръководството на фонда, че е организирало източване на бюджетни средства.
Още: Снегонавявания и закъсали камиони затвориха Прохода на Републиката за кратко
Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове
По думите на Аврамов цялата схема е организирана в пет стъпки – предварителна подготовка, кадрово осигуряване, организационна структура, прикриване на следите и политическа подкрепа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Предварителна подготовка
Във фаза първа, казва Аврамов, ФНИ разработва специални насоки за кандидатстване, в които се определя целта на конкурса. Разработени са „насоки за кандидатстване” и „правила за допустимост на кандидатите”, като според тях в конкурса могат да участват научноизследователски организации, нестопански организации и предприятия. По дефиниция съгласно тези правила „научноизследователска организация” означава институция, независимо от правния ѝ статут (учредена по публичното или частно право) или начин на финансиране, чиято основна цел е да осъществява научни изследвания и да разпространява резултатите от тях. Така се позволява на непрозрачни субекти да покрият критериите, твърди Аврамов.
Кадрово осигуряване
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Фаза втора, продължава професорът, е определянето на ръководството на ФНИ. Според Аврамов тук злоупотребата е назначаването на Рангел Гюров за председател на ФНИ. Той не е професор съгласно българското законодателство, казва Аврамов и сочи за пример дори думи на министъра на образованието Сергей Игнатов. Затова е произведен в „доктор на науките” с процедура, проведена тихомълком, продължава Аврамов.
Преди време Сегей Игнатов обясни, че Гюров е бил ръководител на научен департамент в чужбина и има документ за това, а няма процедура за признаване на професори при завръщането им в България, затова Гюров е наначен за "извънреден професор".
Структура
Трета стъпка е разработването на структура, с която да се точат пари, твърди професорът. И дава пример – създават се кухи фирми, регистрирани в частни жилища, с декларирани обекти на дейност от сорта на „суперфундаментални научни изследвания или научно-приложни проекти от общонационално значение”. За да може тези фирми да влязат в конкурса, трябва да се покрие критерия „капацитет” - на първо място „научен опит на ръководителя и научния екип”, продължава Аврамов. И затова се наемат външни специалисти, които обаче нарушават „насоките за кандидатстване”- кандидатите трябва да са непосредствено отговорни за изпълнението на дейностите по проекта, а не да действат в качеството на посредници”, т.е. всички договори с такива фирми стават невалидни.
За да не се вижда схемата, се одобряват и истински научни проекти, казва Аврамов, но които са „скъпернически”. Проекти, които са в направление „нови технологии и материали” и „качество на живота”, са дискриминирани, твърди Аврамов. Няма нито един одобрен проект, свързан с нанотехнологии, фотоника и биофотоника при подадени общо 47 от Института по физика на твърдото тяло към БАН и Института по електроника на БАН.
Прикриване на следите
За „подпечатване” на източването на средства са разработени няколко техники, посочва Аврамов – провлачване на срока на обжалване, бавна преоценка на проектите, което позволява усвояването на парите и съответно те не могат да се върнат, превръщане на принципни спорове в лични свади, война в медиите.
Политическа подкрепа
А по отношение на политическата подкрепа Аврамов посочва изказването на Сергей Игнатов, че „одобрените проекти отразяват нивото на българската наука”. Професор Аврамов казва директно, че не е съгласен с това становище и не това е нивото на науката в България.
Actualno.com