Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Иво Петров: Системата ще издържи, ако COVID-19 запази темповете на разпространение

07 октомври 2020, 10:08 часа • 2902 прочитания

"Ако се запази това ниво на разпространение на COVID-19 здравната ни система ще издържи." Това заяви пред btv националният консултант по инвазивна кардиология проф. Иво Петров, след като някои болници вече изпитват затруднения. Той смята, че ако страната ни премине в погорната скала на разпространение на коронавируса и достигне критични нива може да се стигне до връщане на някои от ограниченията от страна на Националния оперативен щаб.

Сега при нас се увеличават случаите, но смъртността е ниска, допълни той. Не виждам нещо притеснително на този етап, каза още той.

"Пандемията взима и косвени жертви"

"Последните два дни имах трима пациенти, които ми казват, че са имали записани часове, но поради ситуацията с COVID-19 не са дошли", каза още проф. Петров и подчерта, че в световната статистика вече е отчетен подобен проблем и при нас сега идва, а именно – усложнения при пациенти поради отлагане. Отлагане заради страх или забавяне на екипа поради отклоняване на ресурса.

За съжаление имаме неглижиране, включително на спешни сърдечно-съдови състояния поради COVID-19 причини. Това води до повишаване на смъртността, каза проф. Петров.

В България от март месец насам бяха затворени сърдечни отделения, за да обслужат COVID-пациенти. И тези пациенти, които не знаят, идват в една болница, чието кардиологично отделение е превърнато в COVID-отделение и те са пренасочвани, обясни проф. Петров.

Едва сега пациентите с белодробни и сърдечно-съдови проблеми започват да се връщат към нормален начин на поведение към заболеваемостта, уточни проф. Петров.

Рекорден брой заразени с коронавирус у нас - 436 за денонощие

А що се отнася до коронавируса:

Има различни причини за повишаването на заразените с коронавирус у нас през последните дни. Сега се правят тестове по показание, а през лятото имахме много здрави хора, които се изследваха, за да пътуват, а това е повлиявало на статистиката. Друга причина е, че идват есенните месеци и прекарваме повече време в затворени помещения с други хора, смята проф. Петров, но отбеляза, че най-добре е този въпрос да бъде коментиран от епидемиолозите, а той не е такъв специалист.

Няма да имаме ясното кои са ефективните лечения и начини за предпазване срещи коронавируса, преди да са изминали 2-3 години и статистиката да го покаже, заяви той. "Всички сме, за съжаление, на принципа на пробата и грешката, но вече много знаем за вируса, много знаем за усложненията. Също знаем, че не малка част от хората, които са заразени, го карат леко. Има случаи и случаи", подчерта професорът.

Важно е предпазването, но не само под формата на карантина, а и като обеззаразяване, каза Петров, който сподели, че изследване на университета в Станфорд е показало, че пречистването и йонизирането на въздуха в затворени помещения също помага за предотвратяване на разпространението на коронавируса.

 

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес