Проверката на 39 язовира по поречието на река Скът във Врачанско установи частични нарушения в стената на един язовир. Предстои експертиза и анализ за причините за водното бедствие в началото на месеца, информира БНР.
Още: Неустоимите коледни предложения още са тук
Още: Производител на нашумели шоколадови изделия: Гарантираме прозрачност и качество
Проверката на водоемите по поречието на река Скът, която наводни Мизия и Бяла Слатина, е установила, че има частични разрушения на стената на борованския язовир "Стубля". Водоизточникът е в средата на каскада от пет водоема, които се събират в по-големия язовир "Братковец", който е в добро състояние.
Прокурорското разследване на причините за бедствието в района показва още, че коритото на река Скът край бедстващото село Крушовица не е почистено от растителност. Като доказателство е взето предвид и становище от 2000 година, според което река Скът е потенциално опасна и може да предизвика наводнения.
В хода на досъдебното производство предстои да бъде назначена комплексна експертиза, която да събере и анализира данните за валежите, състоянието на почвите, язовирите, коритото на река Скът, корекциите по поречието й, както и всички други обстоятелства, причинили в началото на месеца бедствието в Борован, Бяла Слатина и Мизия.
Още: Повече полиция в София по време на празниците
Още: Жълт код за сняг и поледици в 12 области във вторник
Припомняме ви, че през уикенда стана ясно, че едва 125 къщи от общо 600 наводнени в град Мизия са годни за живеене след почистване и дизенфекция. 103 вече са рухнали или са за събаряне, 302 са за основен ремонт. Това показват оценките на описаните дотук щети в Мизия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки за Коледа
Още: Kaufland увеличи броя на станциите си за рециклиране в София
Според заместник-кмета на врачанския град Николай Нековски засегнатите от наводнението къщи са 750 на брой. Във всяка ударена от наводнението къща има дървета, клони, много повреди от водата. Къщите бяха между седем и девет дни под вода, всеки ден някоя пада, заяви Нековски.