"Аз съм приел като мисия в моя живот да запазя и да предавам истината за Васил Левски."
Това каза пред БНР Стефан Караиванов, който е родственик на Апостола на свободата по линия на първия братовчед на Левски - Васил Караиванов, а книгата по неговите спомени преиздава вече няколко пъти.
Да знаят децата на България повече за делото на Апостола, за идеите му и за това как с вяра и упоритост ги отстоява на тази образователна дейност се е посветил Караиванов. Той и семейството му живее в Караивановата къща, намираща се в Старо Карлово. Оказва се, че тя продължава да крие още ценни документи и вещи от времето на Левски. От няколко дни те са изложени в Историческия музей.
Още: Как Васил Левски създава комитетите на българската съпротива
Карлово отдава почит към живота и делото на Апостола на свободата. 151-вата годишнина от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана с митинг–поклонение на едноименния площад. Традиционната възпоменателна церемония се състоя снощи, а през целия ден стотици хора от цялата страна поднасяха цветя пред паметника на Левски, вървяха по улиците, които носят духа на неговото време, посещаваха родния му дом, както и Историческия музей, в който е представена изложба с документи от архива на Васил Караиванов, първи братовчед на Левски.
"Оказа се, че нашата къща е извор на интересни документи и факти. Тъй като тя е стара къща на 156 години е пълна с разни скривалища, долапи. От тях постоянно изскача нещо - намираме артефакти от онова време. Скоро попаднахме на много ценен архив, който е доста пълен. Много документи за тези четници, поборници, имена, награди, медали. Продължаваме да го разчитаме този архив", разказва Стефан Караиванов. В къщата имало и много оръжия, иззети след 9 септември 1944 г. За една от пушките се предполагало, че най-вероятно е принадлежала на Левски, тъй като само тя била с два седефа на приклада.
Още: 151 години безсмъртие за Апостола
Караиванов акцентира върху един от документите, който удостоверява, че със знамето на карловката Мария Ганева се вдига Априлското въстание.
"Райна Княгиня все още не е била готова със своето знаме. Първата пушка гръмва със знамето на Мария Ганева. След това знамето на Райна Княгиня се включва във въстанието", обяснява той.
Срещите ми с ученици от цялата страна, пред които представям книгата "Васил Левски по спомените на Васил Караиванов" са много вълнуващи и ще продължа да го правя, уверява родственикът на Апостола.
Снимка: БГНЕС
Още: Какво се случва с родната къща на Васил Левски след смъртта му