Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Президентът с многото жени

26 април 2012, 09:25 часа • 9218 прочитания

В света подобно нещо е рядкост: страна с четири първи дами. 70-годишният президент на Южна Африка Джейкъб Зума си има вече четири законни съпруги - и общо 20 деца, най-малкото от които е на 3 годинки.

Още: Заплашено ли е Панагюрското съкровище от пожара в музея "Гети" в Лос Анджелис? Културното министерство с данни (СНИМКИ)

Още: Сайтовете за търговия с вейпове били регистрирани извън България

Президентът на Южна Африка Джейкъб Зума се ожени. За шести път. След като една от предишните му съпруги се самоуби, а друг негов брак беше разтрогнат, полигамният политик има в момента четири съпруги едновременно. Последната му сватба беше в неделя - състоя се в родното място на Зума, а най-новата съпруга на южноафриканския президент се казва Бонги Нгема. Около издокарания с леопардова кожа Зума танцуваха дузина млади мъже, които също като него носеха традиционните одежди на зулусите.

Многоженството е скъпо "хоби"

Полигамията е легална в Южна Африка, но вече не се радва на обществен консенсус. Женски и правозащитни организации критикуват многоженството като "унизителна за жените практика". Зума я оправдава като част от "културната традиция на зулусите". Според него било по-добре човек да има няколко брака, вместо само една съпруга, но за сметка на това куп афери.

Още: Гърците щурмуват България за евтин бензин

Още: Кучета влязоха в болница след нелегално рейв парти с канабис

С подобни аргументи държавният глава държи в шах сънародниците си, а всеки опит за критика от страна на бялото християнско население минава за расизъм. Поради тази причина общественият дебат в страната се върти предимно около въпроса за финансирането на четирите първи дами - за това дали и доколко това обременява данъкоплатците, а и имиджа на Южна Африка в чужбина.

Първата съпруга на президента - Кейт - се самоуби преди 12 години. В прощалното си писмо тя описва връзката със Зума като "живот в ада". Бракът с втората му жена - сегашната министърка на вътрешните работи Нкозацана Дламини-Зума - беше разтрогнат през 1998 година. Твърди се, че президентът имал общо 20 деца, някои от които били извънбрачни. Най-малкото дете на 70-годишния Зума е на 3 годинки.

Още: Месец след кончината на проф. Чернев: Почина и съпругата му доц. Марина Чернева (СНИМКИ)

Още: Юристи със съмнително образование са по върховете на съдилищата: Ново изследване на ИПИ

Както съобщиха местните медии, владенията на Зума в родното му място били допълнително разширени, обновени и ремонтирани за повече от 6 млн. евро. Традиционните двуетажни шатри на съпругите на Зума са свързани посредством подземен тунел със спалнята на държавния глава, а прозорците им са защитени с бронирани стъкла. Четирите първи дами разполагат със свои лични секретари, безброй луксозни возила и с по една вила. Откакто Зума дойде на власт през 2009 година, на южноафриканското правителство му се наложи да удвои издръжката на президентските съпруги - за тази цел са предвидени по 1,5 млн. евро годишно.

Мълчанието на църквата

Още: Внимание, скиори: Средни лавини в Пирин, топлата вълна над Банско отминава

Още: Почина емблематичният спортен журналист Петър Василев - Петела

Встрани от тези пикантерии остават обаче някои възлови въпроси. Противоречията между традиционната африканска правова система и либерално-демократичната конституция, между многоженството и модерните права на жените, почти не стават обект на обществена дискусия. Църквата също предпочита да се въздържа от критики - поне що се отнася до браковете на президента. И докато по време на литургиите се чуват ясни думи против полигамията, многото бракове на президента остават неспоменати. Теологът Зиманга Кумало обвинява църковните институции, че играят по свирката на властимащите:

"Църквите търсят близостта на правителството и центровете на властта. В името на тази близост те жертват дори някои свои дълбоки убеждения, възникнали в течение на векове. В дебатите около Зума се вижда, че не става дума за това какво Бог изисква от нас, а за власт и влияние. Църквите на Южна Африка трябва да се освободят от тази зависимост. Те не бива да допускат да бъдат инструментализирани. Разбира се, че властта предпочита църкви, които не я критикуват, а играят по свирката й. Само че за една демокрация подобно нещо е твърде проблематично."

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес