Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предупреждение за предстоящо увеличение на катастрофите на пътя

03 юли 2019, 15:07 часа • 1664 прочитания

Средно с 20% се увеличават пътно-транспортните произшествия през юли и август в сравнение с другите месеци на годината и е много важно сега да акцентираме вниманието на хората да бъдат по-внимателни и толерантни на пътя. Това съобщи председателят на Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата" Малина Крумова при представянето на резултатите от второто издание на SDIndex (Safe Drive Index/ Индекс за безопасно шофиране). Изследването, подкрепено от няколко институции, цели въвеждането на национален индекс за определяне на рисковете в поведението на водачите на моторни превозни средства в България.

Още: Психолог: След дългата изолация моряците ще имат нужда от период на адаптация

Още: "Неизвестността беше най-тежкото": Българските моряци с първи думи след завръщането у дома

“Над 56 хил. български шофьори са се включили в изследването през тази година, което показва, че в България има хиляди водачи, които искат да бъдат активна страна при формирането на политиките по пътна безопасност и елиминиране на рисковите обстоятелства на пътя“, подчерта Малина Крумова. По думите ѝ няколко фактора са водещи за пътната безопасност – инфраструктура, превозни средства, контрол, подготовката и поведението на водачите.

Крумова коментира и данните на изследването, според което мнозинството от водачите оценяват себе си като внимателни и стриктни шофьори, а поведението на останалите участници в движението като високо рисково. "За съжаление това показва, че рядко търсим грешката в себе си, което ни прави и по-малко толерантни. А истината е, че всички грешим и само, ако осъзнаем това, можем да променим и поведението си на пътя", смята Малина Крумова.

Проверяват се изпитите и обучението на младите шофьори, които до 3 г. след като са взели шофьорска книжка претърпят пътно-транспортно произшествие. Това съобщи заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ангел Попов. Той допълни, че данните от изследването са много полезни както за планиране на по-ефективен контрол, така и за бъдещите промени в организацията на обучението на водачите.

Още: Иван Христанов: Ние трябва да поставим началото на новия Златен век за България (ВИДЕО)

Още: След 14 месеца в плен: Българските моряци от Galaxy Leader вече са у дома (СНИМКИ)

Общо 1,3 млн. нарушения са регистрирани през 2018 г., съобщи инспектор Мария Ботева от отдел "Пътна полиция" към ГД "Национална полиция". "Това показва, че толкова много пъти е бил нарушаван Закона за движението по пътищата от участници в движението, включително и от пешеходци, но основният нарушител са водачите, а по видове нарушения, безспорно най-голямото нарушение е скоростта - над 40% от установените нарушения на пътя през миналата година са били за превишена скорост", подчерта тя.

Повече от 560 000 за 2018 са установени нарушения на скоростта уточни Ботева и коментира, че българинът продължава да подценява опасното движение с висока скорост, а това е предпоставка за произшествие, защото голямата скорост намалява времето за реакция и времето за избягване на сблъсък става по-малко.

В населено място не трябва да се шофира със скорост над 50 км. вчас. Всяко нарушение над 50 км. в час бива заснето. Камерата не заснема от 50 до 60 км. в час, а всичко от 50 нагоре, подчерта Ботева.

Още: Ръстът на заплатите в армията е факт

Още: Сарафов при патриарха, докато ВСС прекратява процедурата за избора му

"Проучването показва, че българинът продължава да е много критичен към останалите и много да уважава себе си и да дава висока оценка на своето поведение на пътя, но същевременно се установява, че най-допусканото нарушение е скоростта и това се потвърждава от самите участници в изследването", отбеляза още Ботева. Тя изтъкна, че много често разсейването е причина за пътно транспортни произшествия - говорене по телефона, обръщане назад за разговор с пътници или боравене с радио, с Джи Пи Ес, което е трудно уловимо за документиране, но е факт и самите анкетирани признават, че от разсеяност пропускат пътна отбивка или обстоятелство в пътната обстановка. "В такива случаи самозащитата ни не сработва на време и това предизвиква пътни инциденти, които водят последици и за други участници в движението", посочи Ботева. Тя отбеляза още, че самокатастрофиралите са изключително висок процент по отношение на ПТП, загиналите и ранените.

От организаторите на инициативата подчертаха, че през тази година изследването обхваща и водачи на камиони и автобуси. За първи път то се осъществява и изцяло онлайн, което според тях е помогнало да бъде много по-масово, а получените отговори по-честни и обективни. Най-голямата цел за тях е съвместно с институциите да се намерят механизмите за промяна на поведението на водачите.

SDIndex представлява обобщена самооценка на поведението и реакциите на шофьорите на пътя в рутинни и рискови ситуации, представителна за българските шофьори на национално ниво. Тази година SDIndex има нови елементи, най-важният от които е специален модул за изследване на рисковете сред водачите на камиони и автобуси – необходимост, идентифицирана в миналогодишното издание на проучването. Актуализиран е и въпросникът, адресиран към водачите на леки и лекотоварни автомобили, който всеки може да попълни онлайн на сайта на кампанията. Самите изчисления на Индекса за безопасно шофиране за 2019 г. са направени на базата на 35 хиляди попълнени разширени въпросника при водачите на леки и лекотоварни автомобили (за сравнение, през 2018 г. попълнените въпросници са били 1000) и 1035 попълнени въпросника от водачи на камиони и автобуси.

Организатор на изследването е SDI Застрахователен брокер, а партньори на проекта са МВР, МТИТС, МОН, Държавна агенция “Безопасност на движението по пътищата” и Дружеството на психолозите в България.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес