Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предпоследно: Руската църква може и да не е руска

26 септември 2023, 21:01 часа • 3371 прочитания

Чия собственост е Руската църква в София. Въпросът, който занимава страната ни, получи ново развитие, след като отношение по казуса взе и Министерство на правосъдието.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Установяването на собствеността върху Руската църква изисква задълбочена проверка, анализ на нормативна уредба и документи, находящи се и извън Агенцията по вписванията (Държавен архив, Столична Община и др.). В този смисъл въпросът за собствеността й не е в компетентността на Министерството на правосъдието и Агенцията по вписванията, съобщават от правосъдното министерство. Съобщението идва, след като по-рано бе съобщено, че въпросът със собствеността е решен: Още: Окончателно: Руската църква в София е руска собственост

"След извършена проверка в Служба по вписванията - София се установи, че в Книга: Обстоятелствени проверки, Том 13, Акт № 47, Дело 2557/1997 г. от 23.07.1997г е вписан констативен нотариален акт за собственост върху недвижим имот, придобит по дарение на земята, строителство на църквата и правоприемство от Руското царско дипломатическо агентство на Посолството на Руската Федерация. Видно от съдържанието на посочения констативен нотариален акт той е съставен по молба на посланика на Руската Федерация въз основа на крепостен акт № 11 от 07.11.1898 г.

Още: Бивш вътрешен министър: Хора, които са ходели в Руската църква, може да са били използвани, без да знаят

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

Крепостният акт не е публично достъпен, не се съхранява в архивите на Агенция по вписванията, тъй като съгласно Закона за националния архивен фонд, Закона за съдебната власт, Наредба за реда за организирането, обработването, експертизата, съхраняването и използването на документите в учрежденските архиви на държавните и общинските институции и правилник за администрацията в районните, окръжните, административните, военните и апелативните съдилища, след изтичане на срок от 100 години регистрите за гражданско и имотно състояние подлежат на предаване и държавно съхранение в отдел „Териториален архив – София".

Още: Богослов: Предстоятелят на Руската православна църква е висш офицер от КГБ

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!

В нотариалния акт не е описано да са представени документи и доказателства по отношение на строителството и правоприемството между Руското царско дипломатическо агентство и Посолството на Руската Федерация", се казва в позиция на правосъдното министерство.

Още: Руската църква в София. С пагони под расото

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес