Закон за регулиране дейността на т. нар. „инфлуенсъри“, предлагат от онлайн платформата „Ние, потребителите“ по повод разпространяваната в социалните мрежи скандална реклама на енергиен продукт с участието на популярно лице.
Още: Елена Йончева с подробности за освободените български моряци от Galaxy Leader
Още: Стотици възрастни и болни остават без патронажни грижи
ОЩЕ: Скандална реклама с "напитка" за шмъркане възмути социалните мрежи
"Това ефективно би намалило случаите на промотиране от страна на влиятелни личности на продукти и модели на поведение, които могат да се окажат вредни за здравето, живота и психичното развитие на подрастващите и на други уязвими групи потребители", аргументират се от онлайн платформата.
Какво ще регламентира закона?
Законът следва да регламентира всички аспекти на дейността на влиятелните личности, особено в социалните мрежи. На първо място – гарантиране качеството и безопасността на промотираните от тях продукти. След това – верността на отправяните послания и непрестъпването на законите. И не на последно място – предвиждането на санкции при нарушения – на инфлуенсърите, на агентите им, както и на наемащите ги рекламни компании, на които да се вменят задължения да проверяват лицата, които ангажират за инфлуенсъри при техни кампании и др.
Още: Кой има има имен ден днес, 23 януари 2025 г. Честито!
От "Ние, потребителите" поясняват, че до приемането на такъв закон всеки отделен случай трябва да бъде разглеждан през призмата на транспонираната в Закона за защита на потребителите в България директива за нелоялните търговски практики. При доказване на такова нарушение, виновните лица ще могат да бъдат наказвани много по-сериозно – със санкции до 70 000 лв. и забрана за повторно прилагане на порочната практика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
От онлайн платформата напомнят, че във Франция има действащ Закон за инфлуенсърите, който държи сметка на всички „замесени“ при изготвянето и разпространението на реклама, за която се счита, че е извън правилата – от рекламните агенции, през инфлуенсърите и техните агенти до социалните платформи. Наказанията за неспазване на разпоредбите могат да достигнат до две години затвор и глоба от 300 000 евро.