Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предложение от Франция: Да се орежат европарите на корумпирани държави

03 август 2020, 15:24 часа • 6403 прочитания

Върховенството на закона ще бъде критерий за достъп на държавите до полагаемата им се помощ от фонда за възстановяване. Корумпираните може да не получат очакваните суми от общия възстановителен фонд от 750 млрд. евро, предупреди новият френски министър по европейските въпроси Клеман Бон в интервю за в. The Financial Times.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

"Не можем да кажем на гражданите на Франция, Полша, Унгария или която и да е страна в ЕС, че покрай финансовата солидарност в Европа не ни е грижа за нарушаването на основни правила на демокрацията, свободните медии и човешките права", казва той за неделното издание на вестника.

Според него трябва да има нов силен европейски механизъм за контрол и строги санкции. Изданието сочи като проблемни държави Полша и Унгария, но потенциални потърпевши са също Чехия, Румъния и България, които предизвикват бдителност в Брюксел с корупционните си практики.

Какъв да бъде този механизъм, трябва да се изясни до края на годината в диалог между страните членки, Европейската комисия и Европейския парламент. Без него помощният пакет може да остане замразен, включително защото трябва да бъде одобрен от националните парламенти, а в някои от тях - Нидерландия, Австрия, Дания и Финландия, например - са особено настойчиви за контрола кой и как в чужбина използва парите на данъкоплатците им.

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

Клеман Бон обяснява, че финансовите санкции са "нещо, което трябва да въведем заедно с правни и финансови мерки, които са най-силните инструменти" срещу нарушителите на върховенството на закона.

"Ако има каквото и да е съмнение за силата, която ЕС може да приложи в защита на основните си ценности, всеки гражданин ще се усъмни в ползата от този проект", казва той. "Европа не е само пазар, а и културен и политически проект", напомня човекът, който от 3 години е смятан за най-влиятелният президентски съветник по европейските въпроси и включван винаги в делегациите на Макрон при негови пътувания в страни от ЕС или на Европейския съвет в Брюксел.

Уважението към върховенството на закона е "екзистенциален въпрос" за ЕС, допълва Бон в интервюто. "Не става дума за Запада срещу Изтока или, че някой поучава другите държави. Ако имаме механизъм за върховенството на закона, той по принцип трябва да не е срещу конкретна държава. Ако едно правителство нарушава върховенството на закона, за него трябва да има елементи от санкциите - финансови и правни."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес