Магистрати предлагат медиацията да стане задължителна при бракоразводните дела. Искането е заради т. нар. "синдром на родителското отчуждение", което представлява злоупотреба с родителска власт спрямо децата.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Синдромът на родителското отчуждение е емоционално насилие от страна на единия родителите над детето и над другия родител.
"За Синдром на родителското отчуждение говорим, когато дете под давление на единия родител възневидява другия, приемайки го за свой враг", заяви Ванухи Аракелян, председател на Апелативен съд-Варна, пред БНТ.
В едно разпадащо се семейство децата често се превръщат в средство на единия родител за наказание и тормоз на другия. В тази непочтена игра обаче потърпевши са най-вече децата, защото след развода контактът им с майката или с бащата се прекъсва.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
"Това дете рано или късно ще трябва да създаде семейство, ще трябва да бъде родител. Неговата ценностна система вече работи на база една ценностна система, изградена в ранна детска възраст от този отчуждаващия родител за отношенията мъж - жена", казва медиаторът Елизабет Тодорова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Според някои магистрати, медиацията трябва да стане задължителна при бракоразводните дела. Това би помогнало на родителите да разпределят ангажиментите си спрямо децата без да упражняват емоционален тормоз върху тях. Други обаче казват, че тази мярка е крайна.
"Един от основните смисли на медиацията е тя да се осъществява доброволно. И знаете - споразумение не можем да натрапим", уточни Десислава Жекова, зам.-председател на Районен съд - Варна.
От откриването на Центъра за медиация във Варна преди 3 години досега са проведени 40 медиации за дела по Семейния кодекс. За 16 от тях са постигнати споразумения. Специалистите са категорични, че при тежки форми на родителско отчуждение медиацията не може да помогне. Тогава съдът трябва да назначи консултация на родителите с психолог или психиатър.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини