"Идеята на законодателя не е да ограничава, а да регламентира дистанционния начин на работа. Тук става въпрос за една директива на ЕС и нейната цел е над 10% от хората да работят дистанционно. Във Великобритания нагласата на хората е да работят половината от месеца дистанционно."
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Това обяви Георги Първанов от Българската конфедерация по заетостта пред Bulgaria ON AIR по повод предложените промени в Кодекса на труда за работата от разстояние, както и въвеждането на все по-популярното в Европа "право на изключване".
Още: В САЩ продължават да работят от вкъщи и след пандемията
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
- "Правото на изключване": Границата между дистанционната работа от вкъщи и от други места е размита, а в почивките, които са регламентирани, служителят има право да не отговаря на работодателя.
- Ако работодателят разгледа документите на служителя с помощта на изкуствен интелект, служителят може да изиска човек, който да ги преразгледа
Първанов сподели още, че след пандемията от Ковид-19 са останали много сиви зони в дистанционната работа. Той коментира, че не е изчистена законодателната рамка по отношение на данъците в ЕС и към момента работодателите не приемат възможността за дистанционна работа извън България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
"Без промени няма как да бъде регламентирана дистанционната работа. Не очаквам да има лоши реакции нито от работодателите, нито от служителите. България е на опашката за дистанционната работа. И тук, и в чужбина ръстът на този вид работа е 300%", заяви Георги Първанов и допълни, че най-добрият вариант за работа е хибридният. По този начин може да се развива екипната работа и фирмената култура. Според него много от сферите биха могли да работят частично от дистанция и определи като мит, че позиции от ИТ сферата са подходящи за този вид работа.
Още: Офис у дома - идеи как да го направите
Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд
Още: Кой има имен ден днес, 21 декември 2024 г. Честито!
"По отношение на временната и гъвкава заетост също е необходимо да се направят промени. Там има изискване, че не повече от 30% от персонала може да бъде под такава форма на заетост. В Полша, Румъния и Унгария регулациите са доста по-гъвкави. Ние имаме клиенти, има и инвеститори, които идват в България и имат практика голяма част или дори целият персонал да работи по този начин. В момента законите в България възпрепятстват това нещо", категоричен е Първанов. Той коментира, че в крайна сметка предпочитанията за работа зависят от самия човек и че той предпочита да ходи по-често до офиса.