Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предлагат регламентиране на дистанционната работа у нас - какви ще са правилата?

22 август 2023, 15:31 часа • 1665 прочитания

"Идеята на законодателя не е да ограничава, а да регламентира дистанционния начин на работа. Тук става въпрос за една директива на ЕС и нейната цел е над 10% от хората да работят дистанционно. Във Великобритания нагласата на хората е да работят половината от месеца дистанционно."

Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.

Това обяви Георги Първанов от Българската конфедерация по заетостта пред Bulgaria ON AIR по повод предложените промени в Кодекса на труда за работата от разстояние, както и въвеждането на все по-популярното в Европа "право на изключване".

Още: В САЩ продължават да работят от вкъщи и след пандемията

Новите регулации са:

Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)

Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"

  1. "Правото на изключване": Границата между дистанционната работа от вкъщи и от други места е размита, а в почивките, които са регламентирани, служителят има право да не отговаря на работодателя. 
  2. Ако работодателят разгледа документите на служителя с помощта на изкуствен интелект, служителят може да изиска човек, който да ги преразгледа

Първанов сподели още, че след пандемията от Ковид-19 са останали много сиви зони в дистанционната работа. Той коментира, че не е изчистена законодателната рамка по отношение на данъците в ЕС и към момента работодателите не приемат възможността за дистанционна работа извън България.

"Без промени няма как да бъде регламентирана дистанционната работа. Не очаквам да има лоши реакции нито от работодателите, нито от служителите. България е на опашката за дистанционната работа. И тук, и в чужбина ръстът на този вид работа е 300%", заяви Георги Първанов и допълни, че най-добрият вариант за работа е хибридният. По този начин може да се развива екипната работа и фирмената култура. Според него много от сферите биха могли да работят частично от дистанция и определи като мит, че позиции от ИТ сферата са подходящи за този вид работа.

Още: Офис у дома - идеи как да го направите

Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд

Още: Кой има имен ден днес, 21 декември 2024 г. Честито!

"По отношение на временната и гъвкава заетост също е необходимо да се направят промени. Там има изискване, че не повече от 30% от персонала може да бъде под такава форма на заетост. В Полша, Румъния и Унгария регулациите са доста по-гъвкави. Ние имаме клиенти, има и инвеститори, които идват в България и имат практика голяма част или дори целият персонал да работи по този начин. В момента законите в България възпрепятстват това нещо", категоричен е Първанов. Той коментира, че в крайна сметка предпочитанията за работа зависят от самия човек и че той предпочита да ходи по-често до офиса.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес