Според проектозакон за ипотечното кредитиране потребителят ще може да се откаже от ипотечния си кредит до 14 дни след подписването на договора. Законопроектът за жилищните кредити на потребителите бе приет на първо четене в бюджетната комисия на парламента. Подготовката на закона се налага заради евроизискванията ипотечните кредити да бъдат регулирани в отделен закон. Сега кредитополучателите уреждат своите отношения с банките според разпоредбите на закона за потребителския кредит.
По-голяма част от текстовете идват от вече съществуващото законодателство, например текстът, който предвижда да няма наказателна такса за предсрочно погасяване на кредит след изтичането на една година от неговото договаряне, за чието неспазване има редица сигнали.
Законопроектът променя ролята на кредитните консултанти. Според Тихомир Тошев това ще затрудни достъпа на хората от малките градове до кредитни посредници, които да ги консултират при получаване на заем. Изискването на евродирективата е за назначаване на т.нар. кредитни представители. Работата на кредитните посредници у нас е абсолютно безплатна за клиентите, припомни Тошев. В момента около 25% от бизнеса с ипотечното кредитиране минава през кредитните посредници, уточни той, цитиран от БНР.
Ипотечните кредити са по-нискорискови от потребителските. Сегментът на ипотеките бе водещ през последните години, докато кридитирането отбелязваше ръст.