Приключила е проверката на ГДНП (Главна дирекция Национална полиция) по процеса на удълбочаване на двата канала на Пристанище Варна, която започна в началото на 2022 г. по сигнал на Министерството на транспорта и съобщенията.
Изводът на разследващите е, че има данни за престъпление. Материалите от разследването са изпратени на прокуратурата с мнение за образуване досъдебно производство по чл. 220 от НК за сключване на неизгодна сделка.
Припомняме, че през миналия месец Антикорупционният фонд (АКФ) сезира министъра на вътрешните работи и Народното събрание за груби нарушения на закона при удълбочаването на Варненското пристанище. Според сигнала е възложено "ин-хаус" изпълнение на удълбочаването на плавателните канали на държавното дружество "Транспортно строителство и възстановяване" ЕАД (ТСВ). Това е станало, въпреки че е било ясно, че то няма капацитет да извърши подобни услуги, а предметът му на дейност е съвсем различен. След това, в нарушение на закона ТСВ превъзлага дейността на частни изпълнители за сума от 393 млн. лв.
Хронологията на събитията по възлагането на процедурата - четете в тази статия.
По време на изслушването му в парламента министърът на транспорта Николай Събев информира, че работата по удълбочаването е завършена до пристанището на ТЕЦ "Варна", собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, но не и до останалите 15 терминала. По-нататъшно удълбочаване към терминалите във Варненското езеро, включително към пристанищен терминал Варна-Запад, е технически невъзможно предвид наличието на подводни комуникации и геологията на дъното, която не позволява преместването им. Тези данни поставят под съмнение целесъобразността на проекта.
Колко точно струва удълбочаването на канал 1 и канал 2 на Пристанище Варна, което със сигурност ще помогне на работата на ТЕЦ "Варна", който е контролиран от почетния председател на ДПС Ахмед Доган? Отговор на този въпрос, а и не само, ще трябва да бъде даден публично след решение на Административен съд Варна, което е окончателно.