Сблъсъците, до които се стигна на големия антиправителствен протест на 2 септември, повдигнаха много неудобни въпроси към действията на полицията. По традиция от МВР и СДВР хвалят работата на подчинените си и стоварват цялата вина за станалото върху гражданите.
Това направи и главният секретар на МВР Ивайло Иванов в отговор на въпросите на президента Румен Радев.
Хронология и въпроси
Ден преди масовия протест, наречен от организаторите "Велико народно въстание", в столицата бяха съсредоточени сили на полицията от цялата страна. В социалните мрежи се разпространиха снимки на стотици патрулни автомобили да влизат в стройна редица по бул. "Цариградско шосе" в София. Според сигнали заради мащабната мобилизация на униформени, редица населени места са останали за няколко дни без адекватно полицейско присъствие и сигурност.
В общественото пространство често се задава въпросът дали само органи на МВР бяха ангажирани с охраната и координацията около антиправителствените протести.
Сред младите мъже в полицейските кордони имаше такива, които нямаха вид на служители на реда - бяха с татуировки, бради и без отличителни полицейски знаци. Това поставя въпроса дали в охраната на протеста не са се включили и частни охранители, облечени в полицейска униформа.
Появи се версия, че съвпадението на лица, работещи като полицаи и като гардове, е, че някои от полицаите в свободното си време да заработват във фирми за лични гардове. Отново от снимков материал в медиите и социалните мрежи стана ясно, че редица служители на реда си позволяват да кичат униформата си с недопустими послания. В първия ред, например, имаше полицай, който си беше залепил стикер на английски, който гласеше "Обичам оръжия и женски гърди". Друг полицай пък имаше значка с череп и послание: "Един изстрел, едно убийство, аз решавам, без съжаление". Не е ясно прави ли МВР проверки какви са тези знаци и защо полицаите си позволяват да ги носят на официални събития, които охраняват.
От Actualno.com направихме проверка, от която стана ясно, че с нашите пари се наемат напълно законно "търговци, извършващи частна охранителна дейност" ( Чл. 13 (4)5.
Поради тази причини изпратихме въпроси към МВР, които касаят основните притеснения на гражданите.
Те гласят:
Има ли право МВР да използва допълнителни сили извън системата на вътрешното министерство за охрана на институциите по време на протести и използвани ли са такива?
Колко служители на МВР от цялата страна бяха командировани в София?
Защо по униформите на полицаите имаше непозволени стикери и значки?
Ще има ли наказани служители за употреба на непозволени помощни средства?
Адекватно ли беше използван лютивият спрей срещу протестиращите?
Как полицията допусна провокатори с бомбички?
На какъв принцип се осъществяваха арестите?
Легитимирали ли са се служителите на реда пред гражданите?
Използвана ли е прекомерна сила при задържането на граждани?
До момента на публикуване на статията, отговор на въпросите от страна на МВР няма.
Въпроси буди и още една алинея във въпросния член 13. "В извънредни ситуации, допълнителни сили могат да се привличат и устно", тоест без писмена заповед.
Притеснителни моменти
От излъчен репортаж от късните часове на протеста на 2 септември се видя използването на бокс от униформен служител.Безспорно употребата на подобно помощно средство не е регламентирано и полицаят извършва нарушение, ако го използва.До момента професионалното ръководство на МВР не желае да коментира този казус.
Малко преди обед на 2 септември се стигна до ескалация на напрежението. По думи на полицията органите на реда са били принудени да използват т.нар. лютив спрей срещу протестиращите.употребата на този спрей може да бъде изключително опасна, обяснява журналистът от "Клуб Z" Борислав Кръстев. Малките флакончета, познати като пепър спрей, които се продават в магазините за самозащита, нямат нищо общо с тези на полицията. Докато спрейовете за всеобщо ползване са с 2 000 000 сколвила (мерна единица за лютивост) и пръскат на разстояние около 1 метър, органите на реда използват спрей с над 3 млн. сколвил, който е под високо налягане и може да уцели човек на 8-10 метра. Ако с тях някой бъде напръскан отблизо и то в очите, може да получи сериозни увреждания на зрението и дори да ослепее. Подобни спрейове се ползват от ловци срещу нападащи мечки.
След като голяма част от провокаторите останаха на свобода до края на протеста, а редица други мирно протестиращи граждани бяха отведени с белезници, следва въпросът как полицията решава кого да арестува. Пример за това е съпредседателят на "Зелено движение" Борислав Сандов, който малко след началото на протеста беше задържан. Самият той твърди, че не е дал повод за това, а по-късно действително беше освободен без никакво обвинение.
Много притеснително е и случилото се с журналиста на свободна практика Димитър Кенаров, който беше жестоко пребит от полицията. "Докато отразявах протестите в София, бях хванат от полицията, хвърлен на земята и брутално ритан в главата. Камерата ми беше отнета и ме накараха да стоя с часове с белезници на тротоара. Много пъти се идентифицирах като журналист без резултат", свидетелства Кенаров. Той също до момента няма прeдявено обвинение. И се получава странна ситуация - задържат те, бият те, а после те пускат на свобода без никакви претенции към поведението ти на протеста.