Служебното правителство е приело скандално решение, което ще доведе до допълнително изплащане на милиони левове на автобусните превозвачи. Фирмите ще получат много повече от предвиденото за 2022 г. за компенсиране на евтините ученически и пенсионерски карти, защото правителството е придало обратна сила на своето решение да увеличи компенсациите. Така вместо по-високите компенсации да важат от октомври 2022 година, когато са одобрени, те ще бъдат приложени постфактум с дата от 1 януари 2022 г. Не е ясно доколко това е юридически издържано и не нарушава ли правилата за придаване на обратна сила на нормативните актове, пише в. "Сега".
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Решението за придаване на обратна сила на увеличението на компенсациите е било одобрено без много шум на последното заседание на кабинета на 13 април. Правителствената пресслужба е отделила на темата три изречения, като според съобщението промените се налагат с цел да няма противоречиво прилагане на нормативния акт – наредбата за компенсиране на евтините превози.
Сравнението на размера на компенсациите и изплащаните от общините суми показва, че става въпрос за двойна разлика в размер на милиони левове.
През октомври 2022 г. правителството взе решение да увеличи двойно компенсациите за евтините карти за вътрешноградски и междуселищен превоз на учащи и възрастни граждани, като се оправда, че тарифите за компенсиране не са променяни от 2008 г. За Столична община месечната компенсация за учащи бе увеличена от 9 на 18 лв., а при възрастните – от 5,90 на 11,80 лв. Двойно увеличение на компенсациите има и за останалите категории общини. Постановлението бе прието на 20 октомври и влезе в сила от деня на приемането му. От мотивите за приемане на тези изменения в наредбата става ясно, че категоричната воля е било увеличението да бъде калкулирано само за последното тримесечие на 2022 г. В тях е изтъкнато, че решението е спешно, за да се спазят сроковете за отчитане на общините.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Проверка на "Сега" показа, че това решение на практика е след дъжд качулка и много общини вече са отчели изплатените компенсации на превозвачите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Според наредбата за компенсирането на намалените приходи на превозвачите от транспорта на отделни групи правоимащи общините са длъжни да публикуват отчет за платените компенсации най-късно до 31 март. Някои общини са спазили срока и вече имат публикувани отчети. Така например община Крумовград отчита, че е изплатила 621 531 лв. компенсации за намален превоз, община Годеч е платила по това перо 37 222 лв. компенсации и др. "Сега" не успя да открие публично публикувана справка за компенсациите към транспортните оператори в Столична община, но според бюджета общият размер на компенсациите по линия на държавата възлиза за 2021 г. на 21 млн. лв. Много е вероятно при предаването на отчетите да са установени грешки и правителството да се опитва да ги компенсира чрез спорното решение за придаване на обратна сила, коментират експерти.
Придаването на обратна сила на разходи за 2022 г. е учудващо и на фона на ограничените условия, при които в момента се изпълнява бюджетът. Държавата работи с удължен бюджет от 2022 г. и лимитите за разходите са фиксирани, като не би следвало към тях да се добавят нови политики.
Решено: Свалиха цените на картите за ученици и студенти в столичния транспорт
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!