Серия въпроси, касаещи заповедното производство, отправят от сдружението на пострадалите от частни съдебни изпълнители (ЧСИ) "Солидарност“ към министъра на правосъдието, Народното събрание, Европейския парламент и Европейската комисия и от понеделник започват да търсят отговори по реда на Закона за достъп до обществена информация.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
"По част от въпросите правосъдният министър трябва или да ни отговори писмено, или устно - в парламентарната антикорупционна комисия идната седмица", каза пред Actualno.com Ивайло Илиев от ръководството на сдружението и отбеляза, че въпросите към министъра вече са изпратени на председателя на комисията Борис Ячев.
Има противоречие между ГПК и наредбата, която са издали от Министерството на правосъдието, изтъкна още Ивайло Илиев: "В самия закон пише, че заявленията се разглеждат в разпоредително заседание и липсва думичката "закрито", т. е. смислово се разбира - в открито. Трябва правосъдният министър да се появи и да обясни защо са направили образците-документи за издаване на заповеди за изпълнение да бъдат гледани при закрити врати".
"Истината за заповедното производство в България е ужасяваща и тя е, че всички заповеди, издавани до момента, са нищожни, тъй като са гледани в закрити съдебни заседания", категоричен е Ивайло Илиев. В ГПК пише, че молбата за издаване на изпълнителен лист се разглежда в закрито съдебно заседание, но иначе нормално производство по издаване на заповед за изпълнение, би трябвало да се гледа в открито съдебно заседание, подчерта той.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
"Всички 3 милиона дела, които са гледани до момента, са разглеждани само от съдиите, без да е имало дори съдебен секретар", изтъкна Илиев и твърди, че не са изготвяни протоколи от закритите съдебни заседания и не са издавани определения или разпореждания, уважаващи заявленията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Когато съдът не уважи заявлението, издава разпореждане за отказ, който заявителят има право да обжалва в 7-дневен срок", посочи още той, цитирайки законовите разпоредби и подчерта, че при заповедното производство у нас принципът за равенство на страните в процеса се нарушава. "По тази причина вече започваме да водим дела срещу банкери, лихвари, монополисти, топлофикации и пр., заради това, че съдът е уважил само твърденията на едната страна, не е дал право на другата страна да изнесе пред съда истината", добави Илиев.
"Всяка страна има право да бъде изслушана от съда", цитира той ГПК и изрази недоумение: "Когато научаваш чак от частен съдебен изпълнител, че е минало дело срещу теб, как ще можеш да се защитиш?"
"Заповедните производства при нас, в България, са бързите производства при закрити врати. Провеждани са без присъствието на страните на делата, сиреч съдът е издавал заповеди за изпълнение, изпълнителни листове, без да е дал възможност на тези, които са набедени за длъжници да си признаят дълга, размера и договора, въз основа на който са съдени", поясни Илиев и припомни, че от сдружението са сезирали европейските институции.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
"Заради нас - сдружението на пострадалите от ЧСИ "Солидарност", в България пристигна мисия на Европейската комисия по петициите, пристигнаха 7 европейски депутати и февруари месец изслушаха 27 петиции, изпратени до Европейския парламент за всичко свързано със заповедните производства и другите дела в съда при нас", отбеляза Илиев. Според него, заключителният доклад ще бъде готов до към 10 ноември. "Той ще бъде унищожителен по отношение на България", убеден е Ивайло Илиев.
Автор: Ива Иванова