„Механизмът за сътрудничество и проверка е блокиран и ще продължи по отношение на България“, категорични са представителите на Сдружение на потърпевшите от частни съдебни изпълнители (ЧСИ) „Солидарност“. С идеята да обявят реалната причина за продължаване на мониторинга над България, представители на Сдружението и граждани се събраха пред парламента още преди началото на пленарния ден. За по-късно днес те бяха анонсирали „пресконференция с изнасяне на факти и документи, които ще предизвикат международен скандал“, която впоследствие отложиха.
От Ивайло Илиев, член на Управителния съвет на Сдружението, Actualno.com научи, че подробностите за продължаването на мониторинга над България, ще бъдат обявени на друга пресконференция идната сряда.
По информация на сдружението, Докладът на ЕК от 22 октомври 2019 е оспорен относно неговата достоверност пред Общия съд в Люксембург.
„Има заведено дело срещу ЕК (Комисията на Юнкер) във връзка с нейните симулативни действия в хода на прилагане на механизма. Делото е висящо и предстои неговото разглеждане по същество. Има и други неща - подправени подписи в официални документи на лица от европейски институции и други“, се казва в анонса за несъстоялото се днес медийно събитие.
„Жената, благодарение на която Механизмът за сътрудничество и проверка е блокиран и ще продължи по отношение на България, е тук и тя присъстваше пред парламента днес“, съобщи Илиев, но отказа да разкрие коя е, с идеята да стане известно на предстоящата пресконференция.
Той разказа, че освен по темата за Механизма за сътрудничество и проверка, представителите на Сдружението и гражданите, дошли пред парламента днес, са искали да разговарят с председателя на парламента Цвета Караянчева и за практиката на ЧСИ, но не са били приети. „Ние сме изпратили искане за среща с нея и сме направили петиция. Още от 10 май е изпратена тази петиция от нашето сдружение и граждани с искане да се срещнем с нея и всички парламентарни групи“, отбеляза Илиев.
„Над 150 000 дела на частни съдебни изпълнители (ЧСИ) в София са незаконно образувани“, подчерта той и разказа, че дълго са чакали пред парламента, без яснота ще бъдат ли приети.
„Не искат депутатите да се срещат и да говорят с хората…“, коментира Илиев.
Той съобщи, че все пак, са успели да разговарят с някои влизащи в парламента депутати. „Председателят на комисията за борба с корупцията Борис Ячев пое ангажимент да бъдем изслушани. Членове на правната комисия също потвърдиха, че ще направят възможното. Лично пое ангажимент, че ще ни изслуша Росен Живков от НФСБ", разказа Илиев.