Напрежение сред розопроизводителите – за тази година браншът не е предвиден със средства за изплащане на така наречената украинска помощ. За миналата година всеки розопроизводител е получил 300-330 лева на декар от тази мярка и от "деминимис".
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
"На 3 февруари имаме събрание на розопроизводителите в Карлово и ще решим какво да правим. Насажденията ни не са в добро състояние и като цяло положението в розопроизводството не е никак розово. ", обясни пред Радио Стара Загора заместник-председателят на Професионалната асоциация на розопроизводителите Петър Симеонов.
Още: Първи коментар на Асоциацията на розопроизводителите след опазването на статута на розовото масло
По думите му от миналата година цената се е завишила "драстично", а с това работната ръка и брането на розите също се е покачила.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Според Симеонов част от насажденията не са в добро състояние, защото собствениците им търсят печалба, но не влагат средства в поддържането на розите. Надеждите на бранша са да се намери решение и средствата за подпомагане все пак да им бъдат изплатени. Общо около 30%от розопроизводителите в България са членове на Професионалната асоциация, уточни още Симеонов.
Още: Стари проблеми, нов сезон: Сдружение на розопроизводители обединява сили
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"