Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полк. Вилис Цуров: Минаха годините на масови настъпления с жива сила, сега силата е в технологиите и логистиката (ВИДЕО)

16 февруари 2024, 17:35 часа • 1977 прочитания

В днешното предаване "Видимо и невидимо: Изопачената история" Кънчо Кожухаров ни среща с полк. Вилис Цуров – председател на УС на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“.

Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа

Още: Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт

„По информация от военните действия, които се водят на руско-украинския фронт и по резултатите, които се наблюдават, оставаме с впечатление, че истинското състояние на съветското въоръжение не е това, което реално самите руснаци биха искали да бъде и това се доказва в много от техните случаи: за точността на балистичните ракети, за точността на авиацията, за недостига на летци, който в последно време е явен.“, казва полк. Цуров за руското въоръжение, с което кремъл заплашваше света. „Техните нови самолети, които се смятаха за нещо авангардно в технологиите, не можаха да се докажат в тази война, а основно наблюдаваме как използва старите самолети, някои от тях ги има още в България. При техния реекспорт и експорт на техника напоследък се наблюдава едно изключително забавяне, тъй като производителните мощности на Русия едва ли биха могли да компенсират загубите не само във войната в Украйна, но и в световен мащаб. Дори много от по-старите технологиите започват да ги изнасят като ноу-хау в Индия и на други места, тъй като нямат възможност да ги произведат.“

Полк. Цуров разказва за учението „Щит-82“, което се е считало за най-голямото стратегическо учение на Варшавския договор. Всъщност самото учение е било един показ на три места в България – Шабла, Ново село и не далече от Шумен и е траело около ден и половина. На учението са представени кораби на въздушни възглавници, които уж нямат аналог в НАТО, с които демонстрират как пехотинците слизат на брега. Това ново оръжие се оказва нерентабилно и не се използва. Още: Иван Анчев: Лична смелост и политическа воля е разковничето за противодействие на заплахите от Русия (ВИДЕО)

„В тяхното оперативно изкуство (руското – бел.ред.) се наблюдава една тенденция към прекалено увековечаване и фетишизиране на използването на техниката и бойните средства.“, казва полк. Цуров като си припомня, че по време на учението през 1982 г. са използвани картечно-артилерийски батальони (КАБ) - вкопани и бетонирани танкове от Втората световна война и картечни гнезда. „Това, което ми правеше впечатление и се използва и сега в Украйна, тези КАБ-ове бяха въоръжени с разнотипни въоръжения, разнотипни калибри и по картата бяха много добре разположени, но като обслужване и логистика бяха почти празни, тъй като много от тия боеприпаси липсваха.“ Полк. Цуров си припомня и че във всички командни пунктове по време на „Щит-82“ е имало по един транзистор VEF и са си сверявали часовниците на база на програма „Хоризонт“ в 12:00 часа̀.

Още: "Заради обилния снеговалеж": Над 100 населени места в страната още са без ток

Още: Изтеглят от пазара пет модела опасни фойерверки

Полк. Цуров разказва, че в разговор с бивш негов колега, който е работил към организацията за контрол на химическото оръжие в русия, той му е споделил, че в Сибир има два района, в които се съхранява ядрено оръжие. Когато е бил на инспекция на тези съоръжения, неговата група е допусната само до единия район. „Когато се опитахме да влезем във вътрешната ограда, ние бяхме допуснати до вратата. Вратата, според мен, не беше отваряна поне от година и нещо, а пътеката, която водеше към силозите беше обрасла не с храсти, а с малки дръвчета. Това ме води на мисълта, че тези съоръжени не се поддържат, както е необходимо и както са указанията, и са отдавна занемарени меко казано. За това говори и фактът, че когато руските войски нападнаха от Беларус Украйна и стигнаха до Чернобил, първата им работа беше да „евакуират“, т.е. да пленят и изпратят в Москва 180 ядрени специалисти. Най-вероятно във връзка с проверки на подобни съоръжения.“ Още: Инж. Александър Тацов: Русия залага на война на изтощение с много жертви (ВИДЕО)

„Много може да се говори за нашата армия, но изводът е един, че не голямата армия прави силата и способностите, а способностите и силата се правят от малките модерни, гъвкави, добре оборудвани армии. Това доказват съвременните условия.“, категоричен е полк. Цуров.

Целият разговор на Кънчо Кожухаров и полк. Вилис Цуров можете да гледате във видеото: 

Още: Отиде си българската художничка и моделиер Сълзица Борисова

Още: Прогноза за времето - 28 декември 2024 г. (събота)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес