Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Походът на траките срещу лъжите в официалната ни история

17 юни 2016, 10:23 часа • 122562 прочитания

Последната година беше много активна по отношение на популяризирането на тезата, че в официалната история на България, засягаща произхода на българите и корените на българския език, има редица заблуди, които е време да бъдат оборени.

Най-новите данни по въпроса са от проучването на изследователките на тракийската писменост Ренета Джунова и Мила Салахи, които превеждат тракийски руни, потвърждавайки позицията на много експерти преди тях, че тракийската писменост е най-старата в света и тя е в основата на прабългарското писмо.

Двете твърдят, че българският език е развитият през хилядолетията тракийски и тракийските руни и прабългарските руни имат 100% покриваемост. В последствие пък на база на прабългарските руни е изработена кирилицата.

Джунова и Салахи оспорват досегашните методи на разчитане на древните текстове, в които за базисен ориентир се използва гръцкият, защото той е много по-млад от тракийската писменост, която предхожда дори критските Линеар А и Бинеар Б - признатите към момента за най-стари писмени знаци в света.

Убеждението, че българският народ е потомък на траките и има местен коренен произход започна усилено да си пробива път в последните години. 

Изследване на генетичната характеристика на населението на България, оповестено през миналата година, доказа по безапелационен начин, че официално приетата теза, че българите са народ с тюркско-монголски произход, чиито корени трябва да се търсят в Урал, Кавказ, Иран, Пакистан или степите на Мала Азия, е напълно безпочвена. Според изследването българите са народ с категорична европейска генетична структура, а съдържанието на гени на тюркоезичнитe - т.нар. "алтайо-монголи", е под 1,5%. Още по-важното - българският ген е пряко свързан с коренното население на Балканите, което е живяло по тези земи хилядолетия преди Христа. 

Безспорният факт, че сме наследници на траките, бе обявен за цел на доказване от последното проучване, което ще бъде направено по темата. В началото на 2016 г. стана ясно, че бизнесменът Петър Манджуков е дарил на БАН 400 000 лв., за да бъде направено най-мащабното изследване на тракийската цивилизация.

20 института и 5 лаборатории на БАН ще реализират проекта, в който ще се включат и учени от 8 държави. Те са убедени, че във вените ни тече тракийска кръв и ще направят генетични изследвания на човешки останки от Неолита до Средновековието. Ще бъдат направени и езиковедски изследвания на тракийския език. Първите научни публикации трябва да излязат до края на годината.

Все повече специалисти обаче се обединяват около усилията да се разбие дългогодишния мит, че траките не са имали писменост. Категорична по отношение на тракийското писмо е археологът с международен авторитет Диана Гергова, която е един от най-изтъкнатите български траколози и специалисти по тракийска археология. Постулатът, че траките са безписмени, просто не е верен, заявява тя.

Покойният траколог Стефан Гайд, известен с това, че е човекът, разчел писмото на траките, винаги е защитавал тезата, че траките не просто са имали писменост, но тя предхожда с две хилядолетия египетската.

Дори д-р Заки Хавас - най-известният египтолог в света, който преди месеци гостува в София, потвърди, че между тракийските руни и египетските йероглифи има връзка. "Древните траки и древните египтяни имат сходства и по отношение на начина на живот и в някои традиции, дори в писмеността", заяви той.

Братята Гайд - Стефан и Цветан, стигат много по-далеч в проучванията си, доказвайки, че Тракия е люлката на човешката цивилизация. "Тракийската писменост е най-древната, тя не е фонетична. Цялата човешка култура и цивилизация започва по тези земи със своето отношение към света. Древната писменост на траките върху плочката от Градешница е като врата към тази реалност, като първоизвор на всяко творческо начало", заявява Цветан Гайд.

Най-новият роман на класика Антон Дончев "Сянката на Александър Велики" е посветен именно на наследството на траките. "Не разбирам, защо историческата наука на България отделя мъничко място на траките. Аз смятам, че нашата наука специално е изключително задължена и има лоша отрицателна сметка в това, че всъщност не успява да стигне до корените на това взаимодействие преди векове, преди хилядолетия между нашите балкански народи, защото то би могло да обясни много неща", заявява академик Антон Дончев. "Не мога да разбера, защо историческата наука на България отделя толкова мъничко място на траките след като ще се окаже, че 38-40% от българската кръв е тракийска", допълва той.

Павел Серафимов, който поддържа един от най-големите блогове, посветени на траките и тракийското наследство, също е убеден, че лъжите в българската история е крайно време да бъдат разобличени. Според него връзката ни с траките е очевидна и лесна за доказване на експертно ниво - заради факта, че българският е единствения аналитичен славянски език, заради близостта по отношение на вярванията и обичаите, заради генетичната връзка, заради неопровержимите исторически извори, артефакти и др.

Възраждането на тезата, че българите не са пришълци, дошли по тези земи, а са коренно население, живяло тук от хилядолетия, бавно си проправя път в научните среди и във все повечето обществени обсъждания по темата. Експертите, които работят, за да бъдат оборени досегашните исторически заблуди, смятат, че истината за произхода на българите ще промени не само българската, но и световната история.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес