Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Под 10% от потенциално опасните за България мигранти са експулсирани

18 март 2016, 12:45 часа • 3252 прочитания

За периода от началото на 2015 година до 12 март, 2016 година 577 мигранти и лица, търсещи убежище в България, са определени от службите за сигурност като потенциално опасни за националната сигурност и българската държава. 56 от тези лица са експулсирани и им е забранено да стъпват на българска територия. Това става ясно от писмен отговор на премиера Бойко Борисов на въпрос, поставен от депутата от АБВ Светослав Белемезов.

В посочения период 18 408 души са поискали убежище или са влезели незаконно в България. Съгласно Наказателния ни кодекс (чл. 279) "който влезе или излезе през границата на страната без разрешение на надлежните органи на властта или макар с разрешение, но не през определените за това места, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба от 100 до 300 лева. Ако деянието е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода от една до шест години и глоба от 100 до 300 лева".

Заради повишения риск и за укрепване на управлението и контрола на границите е подписано Споразумение между България, Гърция и Турция за създаване на тристранен център за полицейско сътрудничество на контролно-пропускателен пункт Капитан Андреево. Назначени са и 178 нови гранични полицаи – 112 от които работят на българо-турската граница, а 66 – на българо-гръцката.

Премиерът изказва и опасение от това, че с все по-голяма интензивност се разпространяват радикални идеи чрез Интернет. Конкретни примери обаче не са дадени. От думите му става ясно, че към момента не е постъпила конкретна и достоверна информация за планиран или подготвян терористичен акт срещу български обекти и интереси или срещу чужди обекти на българска територия.

Според Борисов рисковете пред България по отношение на бежанската криза са следните:

- Конфликтите в Сирия, Ирак, Либия и Афганистан ще продължават да генерират имиграционни потоци към Европа, в т.ч. и към България.

- На територията на Турция и Гърция има големи групи мигранти, които се придвижват към страните от Централна Европа по два основни канала – през Македония и Сърбия и през т.нар. Средиземноморски маршрут към Италия.

- Политическата и финансовата криза в Гърция затруднява прилагането на адекватни мерки за контролиране на миграционните потоци на нейна територия.

- Липсата на единна европейска политика за справяне с миграционната криза доведе до постепенно затваряне на границите на някои от държавите по маршрута през Македония и Сърбия към основната цел на мигрантите Германия и до струпването на мигранти в близост до района на българската граница и би могло да доведе до пренасочване на потока към територията на България.

- Включването в миграционните потоци на лица, съпричастни към дейността на екстремистки структури, усложнява проблема, свързан с така наречените чуждестранни бойци. При установяването си в страни - крайни дестинации, или при завръщането си от зони на конфликт тези лица увеличават рисковете за извършване на терористичен акт и радикализация на местни общности.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес