И тази година по традиция се проведе събитието за блогъри, организирано от "Екопак България" под надслов "По пътя на отпадъците".
Още: Кой има имен ден днес, 2 февруари 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)
То протече в три етапа, като започна започна със среща на блогърите с екипа на Екопак в офиса им, където бяха представени факти за изхвърлянето на отпадъците, както и ползите от тяхното рециклиране. От тях стана ясно, че "Екопак България" АД е най-голямата организация за разделно събиране и оползотворяване на отпадъци от опаковки в България. В нея членуват 1195 производители и вносители на опаковани стоки, а любопитното е, че организацията не разпределя печалба.
Блогърите научиха също, че 50% oт пластмасата, която използваме, изхвърляме веднага след еднократна употреба, както и че рециклирането на един тон хартия спасява 13 дървета. 1 рециклирана стъклена бутилка пък спестява електричеството, нужно на телевизор да работи 1.5 часа, а хартиените отпадъци спестяват 2.5 барела нефт и 31 780 литра вода.
Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.
Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"
След презентацията блогъри и експерти от "Екопак" посетиха линията за сепариране на хартия, пластмаса и метал в Гара Нови Искър. Там те видяха със собствените си очи колко големи са планините от боклук. А изненадата беше пълна, след като сами се убедиха колко много отпадък е събран само от един квартал в София.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Представител на българските власти се е качил на кораба "Вежен"
Още: Месечна прогноза за времето за февруари 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: АЕЖ иска Киселова да накаже Хамид заради обидите към Ваклинов
Още: България, Китай и 1 февруари: Общото между нас - почит към жертвите на комунизма (ВИДЕО)
След това беше посетена и линията за сепариране на стъкло в с. Равно Поле. Блогърите имаха възможността да видят новата машина за разделяне на стъклени отпадъци от опаковки по цвят. Инвестицията е от 1,5 млн. лв. и е повишила капацитета на инсталацията три пъти - от 5 т/ч на 15 т/ч. Така загубите от технологичния процес намаляват с до 10%, а съдържанието на замърсители в готовата суровина се е понижила два пъти.
По време на самото събитие бяха публикувани снимки с хаштагове #ПоПътяНаОтпадъцитеи и #ЕКОПАК в социалните мрежи, с които популярността на кампанията да стане още по-голяма.