В свое становище от 8 август т.г., изпратено до Висшия съдебен съвет и до Висшия адвокатски съвет, Пловдивската адвокатска колегия изразява несъгласието си с изказвания на кандидата за главен прокурор Иван Гешев, споделени в негово интервю от 23 юли т.г. по БНТ. В това интервю Гешев споменава адвокат Ина Лулчева с думите: "Нейната работа е да защитава и да взима пари от хората, които защитава, независимо каква е истината... Моята работа е да ги арестувам, нейната работа е да ги спасява. Естествено, че тя няма интерес от една работеща прокуратура".
"Позволяваме си да припомним на г-н Гешев, че в редица свои решения, Конституцинният съд на Република България е изяснил, че положението на адвокатурата е уредено в Конституцията", се казва в становището. "То позволява на адвокатите да бъде предоставено от закона особено правно положение, което да им даде възможност да изпълняват пълноценно основната си функция – да подпомагат гражданите и юридическите лица при защитата на техните права и законни интереси. В правовата държава необходимостта от особено уважение и специално съдействие на адвокатите не може да бъде отречена предвид особено важната им роля в защитата на правата и законните интереси на гражданите и юридическите лица."
Пловдивската адвокатска колегия се изправя и срещу интерпретацията на Гешев на разделението на властите, която и без това вече събуди масово недоволство. " Изразеното в цитираното интервю разбиране на заместник-главния прокурор и кандидат за главен прокурор за разделението на властите е в противоречие с основни принципи на държавното устройство и управление, залегнали в българската Конституция." се казва в становището.
Пловдивската адвокатска колегия призовава Висшия съдебен съвет да вземе предвид изразените от Гешев позиции и да отчете при формирането на преценката дали той отговаря на изискването за високи професионални и нравствени качества " в степента, изискваща фигурата на главния прокурор".
Пловдивската адвокатска колегия обявява и за несъвместимо с принципите на правовата държава и презумпцията за невиновност изнасянето в аванс и извън контекста отделни доказателства, събрани по висящи наказателни производства и вижда в това цел да се внуши виновността на лице, което не е осъдено с влязла в сила присъда.