Вече е възможно шофьорите да проверят невръчените си фишове и да ги платят онлайн без да ходят в КАТ. Това съобщи вчера (22 януари) депутатът от "Продължаваме промяната" - "Демократична България" Божидар Божанов.
Това стана възможно, след като МВР пусна нова версия на електронните си услуги, с която фишовете да могат да се плащат дистанционно. В досегашната версия на е-услугите това можеше да се направи само за връчените фишове. Освен това се изискваше шофьорът да знае серията и номера на фиша. В новата версия проверката може да се прави и по номер на свидетелството за правоуправление и ЕГН-то на водача.
Да, ама не.
След разпространяването на информацията за новите възможности на системата, в редакцията на Actualno.com бяха получени няколко сигнала за това, че системата не работи.
Повечето държавни услуги трябва да обърнат сериозно внимание на неща като хостинг, оптимизация, ddos защити, cdn-и малко по-добре конфигурирани от безплатния CF и тн. За която система се пусне новина, че има нещо ново и веднага пада… pic.twitter.com/5jmhPHlwXc
— Hristo Pandjarov 🇺🇦 (@pandjarov) January 21, 2024
С писмо до редакцията наш читател сигнализира, че след дълга битка не е успял да плати трите фиша, които е имал. "Не можах да платя онлайн, защото системата не го позволяваше. Затова трябваше да отида до офис на фирма за плащания, след като си генерирах 3 кода за плащане от системата, само това успях да направя в нея. В офиса обаче разбрах, че срокът за плащане на фишовете с отстъпка е днес до края на деня. Два от тях успях да платя, на третия системата се срина и той остана неплатен", разказа той. Още: Работодателите ще връчват фишове за нарушения по пътищата
Под публикацията в X на Божанов много граждани също алармират за невъзможност да използват системата, както и за някои нейни недостатъци.
системата не сработва, излизат ми два фиша, които искам да платя, МПС е фирмено и независимо какво въвеждам като задължено лице- фирмата или управителят, съответно с ЕИК, или ЕГН възниква грешка и стигаме дотам.
— @GoshoOtProtesta (@JDrentchev) January 21, 2024
Един от проблемите е липсата на опция за проверка на информацията за това кога са извършили съответното нарушение и къде. "Има информация за сумата и позоваването на член от ЗДвП, но не и ден и място", пише един от гражданите. Проверка на Actualno.com обаче показа, че има дата на извършване на нарушението и дата на "завеждане" на акта, но не и на мястото на извършване на нарушението.
Има и добра новина
Новината за проблемите със системата на МВР идва, след като през октомври заработи и друга нова услуга - известие за наложена пътна глоба, което стана възможно през държавната система за сигурно електронно връчване.
От Министерството на електронното управление днес (23 януари) съобщиха, че над 17 000 са платените, но невръчени електронни фишове и наказателни постановления тази система.
Събраната сума е на стойност над 1,3 млн. лв. До момента са изпратени близо 205 000 известия за невръчени глоби по телефона (чрез SMS или Viber). За същия период, по електронна поща, през системата са изпратени над 88 000 известия. Над 90% от нарушенията са за превишена скорост. В съобщенията по Viber и електронна поща се съдържа информация за регистрираното нарушение, като се предоставя и възможност за директно заплащане на задължението. Още: Ананиев с подробности за електронното връчване на фишове
Това плащане е възможно и без потребителят да има регистриран профил в системата. Няма необходимост от идентификация чрез електронен подпис, персонален идентификационен код (ПИК) на НАП или НОИ. При получаване на SMS гражданите могат да направят проверка за задължения в портала за електронни услуги на Министерство на вътрешните работи, както и да извършат плащане. Близо 41 000 глоби са връчени по електронен път чрез Системата за сигурно електронно връчване на МЕУ.
За потребителите с регистриран профил е налична възможност за получаване на самия документ - електронен фиш или наказателно постановление. Най-високата глоба, платена през системата на МЕУ, е на стойност 1760 лв. с включена отстъпка (2200 лв. без отстъпката от 30%, която се предоставя, ако задължението е погасено до 14 дни след неговото връчване).