„Ако ви приемат в един от топ 20 на университетите в света, българската държава ще покрие разходите за образованието ви, ако след това се върнете у нас, за да работите за родината си“. Това заяви министър-председателят Кирил Петков пред учениците на българското неделно училище „Дора Габе“ в Мюнхен по повод 149-ата годишнина от гибелта на Васил Левски. Премиерът е в германския град за участието си в Мюнхенската конференция по сигурността.
Още: Отиде си легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
„Много се радвам, че съм с вас, в българското училище, защото знам, че без български език и култура всички сме като дърво без корен”.
В българското училище Кирил Петков разговаря с децата за делото, завета и борбата за независимост, на която националният ни герой отдаде живота си. „Васил Левски е вярвал, че свободата трябва да е българско дело, не на велики сили отвън. Затова и днес наша отговорност е да направим България такава, каквато искаме да бъде - просперираща и да работи по еднакви правила за всички граждани”, посочи министър-председателят. Петков бе категоричен, че правителството всеки ден полага усилия за промяна на страната ни, за да може все повече български деца да виждат перспектива за развитието си у нас.
Още: BG-Alert е по-смешен от измислените шеги - скандалите и важното в мрежата на 1 април
Още: Русия играе на не една, а на няколко карти: Николай Кръстев за протестите в Белград (ВИДЕО)
В този контекст министър-председателят акцентира върху намерението за създаването на фонд „Стамболов“, който би допринесъл за завръщането на успешните българи, получили образование на световно ниво зад граница.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Възстановиха маркировката на екопътеката „с. Желява – хижа Мургаш“
Още: От АПИ отговориха за катастрофата с 12-годишна жертва: Внушават се манипулативни твърдения
Българското неделно училище „Дора Габе“ в Мюнхен съществува от 2013 г. като в момента в него се обучават 160 български деца от предучилищна до 16-годишна възраст.