Към момента все още не може да се направи пълна оценка на смъртността при пчелните семейства, но тя не е по малко от 40% и то в цялата страна.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Това каза Николай Гайдов, председател на пчеларско сдружение „Акация 1899“. По думите му има голяма вероятност смъртността при пчелните семейства в България да надхвърли 50%.
„Прогнозите на пчеларите се сбъдват и то в много тежка степен. Сред основните причини за високата смъртност е употребата на вредни пестициди. Има доказателства, че оказват изключително негативно въздействие върху пчелите, особено в комбинация с останалите пръскания срещу вредители по културите. Категорично дерогацията, която българското правителство прави 2 поредни години, ще бъде смъртоносна за пчелните семейства в страната“, коментира Николай Гайдов.
Пчеларят обясни, че вредно въздействие оказва употребата на основно на три неоникотиноиди, с които се третират семената на рапицата, слънчогледа и царевицата.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
„Има доказателства, че тези третирани семена са внесени още преди края на миналата година. Те не само са внесени, а и вече са в земята. Решението на Българската агенция по безопасност на храните за отмяна на забраната е постафактум, тоест за да си узаконят ползването на тези семена, третирани с неоникотиноиди“, каза още Николай Гайдов, цитиран от Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Той припомни, че в края на 2013 г. влиза забрана за използване на неоникотиноидите имидаклоприд, тиаметоксам и клотианидин на територията на Европейския съюз, но обаче се предвижда възможност за дерогация, тоест изключение от правилото, от забраната за използване на тези пестициди.