Парите за зимата тръгват към общините следващия месец

01 октомври 2021, 14:32 часа • 1638 | прочитания

От следващия месец общините ще получат средства за зимното поддържане. Това стана ясно след среща на служебния министър председател Стефан Янев и представители на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). На нея обсъдиха работата на централната и местна власт.

Още: Кой има имен ден днес, 1 април 2025 г. Честито!

Още: Прогноза за времето - 1 април 2025 г. (вторник)

Срещата беше в Министерския съвет, като в нея участваха също заместник министър-председателят по управление на европейските средства Атанас Пеканов, представители на Министерството на финансите, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на вътрешните работи и Министерството на икономиката.

До края на годината няма да е необходимо да се прави паричен трансфер към общините заради високите цени на тока. Това обяви Стефан Янев след срещата с НСОРБ.

Според Янев комплексът от мерки за овладяване на ситуацията, върху който се работи в момента, ще има ефект и за местните власти:

Още: Предложение: Инвалидите с безплатно паркомясто до дома си

Още: Прогнозите се потвърждават: Снегът идва след броени дни!

"Надяваме се, че в комплекса от мерки, които в момента все още продължаваме да работим и той не е завършен този наш списък, но това далеч не изчерпва всички мерки, които ще предприемем. Не мисля, че до края на годината ще е необходим такъв ресурс и допълнителен трансфер да се прави по бюджета точно в това перо".

47 милиона лева са предвидени за зимно поддържане на пътищата в общините, съобщи от своя страна служебният министър на финансите Валери Белчев:

"Имаме пълна готовност да осигурим 25% от парите още в рамките на настоящия месец, останалите 75% планово ще ги дадем в рамките на месец януари".

Други 100 милиона лева са осигурени в актуализирания вариант на бюджета, за които общините ще могат да кандидатстват за справяне с пандемията, съобщи Белчев.

Още: Ники Василковски шокира всички с тази прогноза за Цветница

Още: Цензура за Самуел Финци и срам за всички нас - скандалите и важното в мрежата на 31 март

От следващата седмица започват периодични срещи между представители на финансовото министерство и на сдружението на общините за това какво да е финансирането на общините от хазната догодина.

В бюджета за догодина ще има много промени при финансирането на общините, съобщи по БНР Тодор Попов от НСОРБ и кмет на Пазарджик.

Зимното поддържане на общинските пътища ще бъде финансово обезпечено, потвърди Попов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес