Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завръща в родния си град след 63 години. Планираме новата зала трезор, в която ще бъде разположено съкровището, да бъде открита на 16 април.
Още: Най-важните новини за деня: 21 април 2025 г.
Това каза за радио "Фокус" - Пазарджик директорът на Историческия музей в Панагюрище Георги Абдулов.
В новата зала трезор оригиналът на съкровището ще остане един месец - до 16 май. Всяка година ценните експонати ще остават в града, където са открити, по един месец, който ще бъде съобразен с програмата и гостуванията на златните съдове по света.
През останалото време посетителите на музея ще могат да видят златно копие на съкровището, изработено в размера на оригинала и от 22 каратово злато.
Още: Прогноза за времето - 22 април 2025 г. (вторник)
Още: Георги Господинов за папа Франциск: Лице като на дете, отворено, любопитно, бяло и благо
Всеки от деветте съда, от които се състои съкровището, ще бъде изложен в самостоятелна витрина при специално осветление и звукови ефекти. Всичко, което сме предвидили за експонирането на Панагюрското съкровище, е съобразено с най-новите технологии.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: От 1-ви май: Подслонът на украинците у нас ще продължава само 60 дни
Посетителите ще бъдат изненадани от красотата на златните съдове, представени с подходящи звукови и светлинни ефекти, уточни Абдулов.