"Смятам, че това да изхвърляме постоянно не е в нашата природа. Когато започнах да работя по моята колекция, използвах материала American - памучен плат, който е създаден от остатъчни памучни материали и се използва за конструкцията на една дреха. Също така вдъхнах втори живот на ръчно правена дантела и я направих част от красива нова рокля". Този пример като зелен начин на живот даде София Дяволова, моден дизайнер, възпитаник на Флорентинския университет "Полимода", финалист в петото издание на международния "Арт Енд Фешън" в Билбао с дипломната си колекция. София работи за модна къща "Емилио Пучи" в столицата на модата Милано и взе участие в специалното видеоателие "Бъдещето - работа и живот в зелено". То е част от проекта EU COOLтура, с автор и изпълнител Българско училище за политика "Димитър Паница". Проектът "EU COOLтура" е финансиран от ЕС по Многогодишната работна програма на Европейския парламент за отпускане на безвъзмездни средства в областта на комуникацията за периода 2020 – 2021 г. Медийни партньори са Actualno.com и Expert.bg.
Снимка: Презентация София Дяволова
За да развие идеята си, София прави и изложба. "Следващият проект, за който още никой не знае, е продължаване на точно тази идея - използване на стари материали, принтове и трансформацията им в картини. В него съм използвала малки частички от принтирани материали. Съществуват компании в световен мащаб, които използват стари дрехи и създават уникални колекции от тях", каза още тя.
Снимка: Презентация София Дяволова
София съжалява, че не всичко може да бъде рециклирано, но се надява науката и развитието на технологиите да дадат повече отговори на този проблем.
"С "проба/грешка" човек открива нови аспекти на всеки един нов материал. Хората ще свикнат с идеята, че преди да си купим нещо, което си мислим, че ни трябва, за да бъдем щастливи, е добре да помислим два пъти", убедена е тя.
Снимка: Презентация София Дяволова
"За моята колекция - получих много чували стари дрехи, от които отделих тези, които мога да използвам. Всяка от тях носи душа, носи енергия. Енергия, която е различна от масовата мода, с която сме свикнали и която е по-сива. Дрехите, които са създадени от творец, носят неговото виждане и част от неговата душа“, даде пример и Десислава Филева, моден дизайнер и автор на "Детокс на гардероба: Втори живот". По нейните думи, с този тип икономика хората надмогват консуматорското и осъзнават, че всъщност нямат нужда от толкова много неща.
Снимка: Презентация Десислава Филева
"Клиентът ще започне да се събужда и ще осъзнае, че няма нужда от толкова много вещи. Като цяло трябва да търсим дрехата, която може да бъде ценна и важна за нас - трябва да пазаруваме така че тя да отговаря на нашите ценности, на нас самите", каза Филева.
Снимка: Презентация Десислава Филева
Още: Със зеленото разбираш, че не ти трябва да купуваш толкова много