Рисково е да поощряваме хората да задържат бедстващите щъркели в къщите си, да ги хранят, да им оказват много грижи, защото това все пак са диви животни и не можем да кажем дали не са болни и не застрашават здравето ни.
Още: България поема командването на Противоминната военноморска група в Черно море
Още: Между кои епископи ще се избира нов Видински митрополит
Това каза Десислава Славова – началник отдел „Защита на природата“ в РИОСВ-София, във връзка с все по-зачестилите сигнали за бедстващи бели щъркели в страната заради ниските температури.
Славова уточни, че прекалената грижа може да доведе до одомашняване на птиците, а това са диви животни и трябва много умело да се подхожда към тях.
„Това, което хората трябва да направят, когато видят бедстващ щъркел, е да пуснат сигнал до съответната Регионална инспекция по околната среда и водите и във възможно най-кратък срок да се прецени състоянието на птицата – дали да се остави на място или да се изпрати във ветеринарна клиника за лечение. Тоест, прекалената грижа по някой път може да има обратен ефект за птиците“, коментира още тя и уточни, че при получаване на сигнали РИСОВ – София работи много добре с ветеринарна клиника „Добро хрумване“ и с „ЧЕЗ Разпределение България“, предаде Фокус.
Още: КЗП изтегля от пазара термочаши
Още: Петър Митев и фондацията, която развива таланти
„С ЧЕЗ имаме вече разработена програма, при която правим съвместни проверки например на щъркели в щъркелови гнезда и използваме тяхна техника, ако се наложи качване. Работим много добре съответно и с доброволци, които оказват помощ, тъй като не винаги имаме възможност да осигурим експерти за проверки на място. За това ни оказват съдействие и от фондация „Дивите животни““, коментира Славова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!