От днешния ден (1 август) човечеството изчерпва запасите си от природни ресурси за годината. За това алармира природозащитната организация WWF в съобщение до медиите.
Още: Най-важните новини за деня: 24 април 2025 г.
Още: Почивни и неучебни дни през месец май: Идеи за по-дълги отпуски
В него се цитира доклад на Световната мрежа за екологичен отпечатък за първите седем месеца от началото на 2018 година, според който човечеството е изразходвало "бюджета си" от природни ресурси, които планетата е способна да възстанови в рамките на една година.
"Така всички ние започваме живот на „екологичен кредит“. Или казано с други думи – това, което произвеждаме след тази дата не е устойчиво, защото Земята не е в състояние да го възпроизведе с бързината, с която го изразходваме", пишат еколозите.
От съобщението става ясно, че изследването мери отпечатъка на човечеството върху планетата. То показва, че ние поддържаме този дефицит не само с изчерпване на запасите от ресурси чрез свръхулов и изсичане на горите, но и чрез натрупване на отпадъци – като например въглероден диоксид в атмосферата, който екосистемите не могат да поемат. "По-страшното обаче е, че Денят на екологичния дълг настъпва все по-рано всяка година, което означава, че хората засилват степента си на експлоатация на природните ресурси. А първи август е най-ранният такъв ден, откакто се води статистика", пишат още от WWF.
Още: Нестабилното пролетно време продължава: Прогнозата на Гери Малкоданска
Каква е формулата за изчисляване на Деня на екологичния дълг?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ученическа конференция „Добродетели на духа и волята“ ще се проведе в РИМ-София
Още: 10 лв. отстъпка за лоялни клиенти с Kaufland Card до 11 май
Световният биокапацитет се дели на световния биоотпечатък. Или количеството ресурси, създадени от Земята за една година, се разделят на това, което човечеството потребява като храна, дървен материал, суровини за производството на дрехи и т.н. Полученото число се умножава по 365, колкото са и дните в една стандартна календарна година, отбелязват еколозите.
Експерти от WWF сравняват свръхпотреблението с градинар, който не само яде плодовете на своето дърво, но и малко по малко сече стъблото му. Те предупреждават, че екологичната свръхконсумация е възможна само за ограничено време преди екосистемите да започнат да се разпадат и накрая напълно да се сринат.
"Сега е моментът да започнем да обръщаме тази тенденция", призовава Веселина Кавръкова, директор на WWF България.
Още: Гръмотевици в планините, къде ще вали. Времето утре - 25 април 2025 г.
Още: Близо до хората: КЗП пуска мобилно приложение за жалби през летния сезон
"Всеки има роля в това – от правителствата, през бизнеса, до всеки един от нас с избора ни какво използваме всеки ден. Да опазваме горите, които ни осигуряват ключови условия – чист въздух, питейна вода, ресурси, но също са дом на застрашени животински и растителни видове", категорична е тя.