Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Организациите по сигурност и отбрана искат задължителна казарма от нов тип

17 април 2018, 17:15 часа • 5166 прочитания

Наборната военна служба трябва да е задължителна – искаме нов тип казарма, свързан с подготовката на младите мъже в основата на военното дело. Това каза полк. Румен Кисьов, член на Управителния съвет на Конфедерацията на обществените организации по сигурност и отбрана, по време на дискусия за наборната служба.

Той поясни, че идеята не е за стария тип казарма, а за нов.

"След като държавата осигурява всичко, тръгвайки от бита и приключвайки със самата подготовка на цялостния процес, ще се даде възможност това обучение да не бъде в стария тип казармени условия. Т.е. да може да се нощува вкъщи там, където е възможно. Самото обучение и преминаване на службата ще бъде също със сключването на съответните договори, които ще дават възможност при подготовката да се дават необходимите звания, а съответната практика да се осъществява срещу съответното заплащане, за да няма експлоатация на човека", допълни полк. Кисьов.

По думите му доброволците могат и сега да попълнят некомплекта, който е близо една четвърт от личния състав. Той отчете, че няма желаещи, защото професията в момента е с много нисък статус.

„Тази наборна служба трябва да е задължителна, естествено облечена в съответната законова форма, след което няма естествено да има дискриминация и всички мъже от 18 до 45 години ще имат съответната възможност“, посочи Кисьов.

По отношение на положителните резултати от наборната военна служба, полк. Кисьов коментира, че с въвеждането ѝ ще се увеличи два пъти мирновременния състав на Българската армия и ще могат да се изпълняват конституционните задължения. „Гражданите на България ще имат възможност да получат необходимата военна подготовка и да се допълни и съвместимостта с професионалния контингент. Създава се основата на резерв на Българската армия и възможност за мобилизационното възвръщане“, допълни той, цитиран от Фокус.

По думите му ще има възможност допълнително да бъдат възпитавани младите хора в родолюбие, физическо и психологическо съзряване. „За ниско образованите ще се получи освен военната подготовка, образователна и професионална по някои от гражданските специалности, от които има голяма нужда“, допълни той.

Според него по този начин ще се създаде и възможност за приобщаване на малцинствените групи.

"Управляващите продължават да водят политика, която демотивира военнослужещите", заяви доц. Николай Цонков и добави: "Спрени са всички модернизационни проекти. Техниката и въоръжението са морално остарели. А всички виждаме каква е международната обстановка. Крайно време е да помислим за ролята на армията ни и дали тя трябва да остане със същата мирновременна струкутра. Трябва да бъде направен задълбочен навременен стратегически преглед не само на отбраната, но и на сигурността. На базата на него да решим всички съществуващи проблеми, включително от гледна точка на военнослужещите и некомлекта като основен компонент в цялостнатата визия за управление на въоръжените сили".

Според доц. Цонков Законът за резерва не изпълнява основната си роля - чрез мобилизационния резерв да бъде попълнен съществуващият некомплект в армията.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес