Премиерът Пламен Орешарски успя да напусне сравнително бързо и без големи драми сградата на bTV, след като даде интервю за предването „Лице в лице” на Димитър Цонев и Цветанка Ризова.
Орешарски излезе от административната сграда на bTV, до израелското посолство, а колите го чакаха на бул. „Пенчо Славейков” с ъгъла на „Витошка”. Протестиращите го чакаха и го освиркаха и с викове „Оставка”. Една девойка държеше плакат с надпис „Заден изход” със стрелка.
Като цяло имаше повече полиция, отколкото протестиращи. Факт е, че след като Орешарски си тръгна, всички полицаи се качиха в два автобуса.
В самото интервю премиерът заяви, че правителствата на страната без изключение са длъжници и на териториалното развитие, и на по-балансирания подход в териториалното развитие.
Пламен Орешарски коментира, че и първият вот на недоверие е бил недомислен и с не много ясни мотиви. "Струва ми се, че този може да се характеризира по сходен начин", каза той. За първия мотив – лоша регионална политика, която увеличавала различията между регионите, премиерът обясни, че и най – лошата досега политика за 4 месеца не може да има никакъв ефекти върху регионите. Регионалната структура се формира с десетилетия, каза той и посочи, за съжаление различията между регионите се засилиха в последните 20-на години. Той каза, че програмата на правителството е насочена към това, ако може да се спрат тенденциите на миграция към градските центрове и да се създадат условия да се задържат хората в по-малките населени места.
Орешарски каза и, че през юли, август и септември България е усвоила европейски средства по оперативните програми около 180 млн. евро. За същия период усвоените средства през изминалата 2012 година са 100 млн. евро. Премиерът посочи, че на този етап е забранил да се коментира загубата на пари вътре в кабинета. „Усилията ни да работим така, че дори и да загубим, сумата да бъде по-малка”, отбеляза Пламен Орешарски. Той обаче призна, че, състоянието по усвояването на европейски пари не е блестящо, като за първите шест месеца на годината има значително изоставане.
Премиерът не пропусна да говори и за протестите. Според него може би има нещо вярно в това, че протестите действат като допълнителен стимул за работа. Има и негативни страни – най-вече за бизнес климата и за инвестициите, а това не засяга само и единствено кабинетът, а цялостното развитие на страната, смята Орешарски. Създава и усещане за политическа нестабилност и несигурност и е задръжка за инвестиционната активност, призна той.