Софийски градски съд оправда и тримата подсъдими за убийството на ямболската адвокатка Надежда Георгиева, предаде БГНЕС.
По-рано днес прокуратурата поиска по 25 години затвор за тримата подсъдими за убийството на ямболската адвокатка Надежда Георгиева. Държавното обвинение поддържаше тезата, че тримата като съизвършители са убили младата жена и затова поискаха наказание към средния размер, предвиден в закона.
Подсъдими са Орлин Аврамов, Пламен Калайджиев и бившата му съпруга Димитринка Атанасова, срещу която делото се гледа задочно, защото е в чужбина. Надежда Георгиева е съсечена със сатър в дома си в София през 2000 година. Прокурор Милко Момчев посочи като основен мотив за убийството личните отношение между Надежда Георгиева и тримата подсъдими.
Така с Орлин Аврамов, например, те са имали неуредени финансови отношения. Надежда му е заела 10 000 долара, а това, че той не е връщал тези пари е станала причина да си развалят отношенията. Освен това адвокатката не е искала да обслужва и фирмата на Аврамов. Обвинителят цитира показания, според които Орлин Аврамов е казал, че от неговата фирма "се излиза само с краката напред". В пледоарията си обвинителят обърна внимание и на приватизационна сделка на "Вини" Сливен, в която също имало интереси от страна на висши прокурори.
Влошени били отношенията на Георгиева, според прокуратурата и със семейството на Пламен и Димитринка Калайджиеви, които се развеждат преди няколко години. Той посочи и че диктофонът със записите, които правела адвокатката, не са открити при огледа. Мотивът за т. нар. "компромати" бе основен в началото на разследването. Според обвинението в убийството като помагач участвал и убитият през 2002 година военен прокурор Николай Колев. Той давал съвети и указвал как да заличат следите. Като доказателство Милко Момчев изтъкна и фасът с ДНК на Пламен Калайджиев, намерен при огледа.
Макар днес самият подсъдим в няколкочасовите си обяснения пред съда да отрече въобще да е пушил при срещата си с Надежда. Прокурорът посочи, че той е намерен в един от ъглите на коридора и според оперативния работник, нямало как да е бил забелязан и изхвърлен при разчистването на следите. "Не са събрани преки, но косвените доказателства са категорични за това, че няма друг човек в извършването на убийството, освен посочените", каза Момчев. Той подчерта и че убийството е извършено по особено мъчителен и особено жесток начин.