OMV закупи дела на RWE в проекта "Набуко"

14 април 2013, 17:07 часа • 6335 | прочитания

Австрийската петролна и газова компания ОМВ (OMV) закупи от германския енергиен концерн РВЕ (RWE) близо 17-процентния му дял в проекта за газопровод "Набуко", планиран да транзитира каспийски газ до Европа, предаде БГНЕС.

Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект

Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)

Говорител на ОМВ потвърди в неделя новината за продажбата, но не съобщи каква е цената на сделката, съобщиха агенциите. Каза обаче, че това едва ли ще е финалната структура на акционерното участие в проекта "Набуко".

Двете компании притежаваха дялове от по 16.67% в проекта, в който участват още енергийни дружества от България, Унгария, Румъния и Турция.

В близките месеци предстои да се вземе решение кой от двата конкурента - проектът "Набуко" или Трансадриатическият газопровод (ТАП) - ще договори сделка за доставки на азербайджански газ до Европа.

Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.

Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа

През първата половина на март британският в. "Файненшъл таймс" съобщи, че РВЕ предлага за продажба глобалния си портфейл за проучвания на газ и петрол заради плановете му да излезе от този сектор. Експертите обясниха тази стъпка със стремежа на концерна да намали дълговата тежест и капиталовите разходи във връзка с прехода на Германия от ядрена енергетика към възобновяеми източници.

По същото време се появи и информация, че РВЕ обмисля възможността да продаде дела си в "Набуко", участието в който би изисквало големи инвестиции.

Още: Продължават ли валежите: Вижте прогнозата на Деница Стоянова

Още: Посрещаме първия изтребител F-16 утре (ВИДЕО)

ОМВ и останалите партньори в "Набуко" предложиха съкратена версия на проекта, известна като "Набуко – запад", който да минава през Турция до западната граница на Австрия. Предвижда се изграждането на газопровод с дължина 1 300 км от българо - турската граница до Австрия.

Оригиналният план беше за 4000 км. и цена от над 12 млрд. евро. Високата стойност на проекта и несигурността, че има достатъчно газ да бъде запълнен, доведоха до ревизия на първоначалния проект.

Целта обаче си остава същата – да се създаде нов маршрут за пренос на газ от Централна Азия до Европа, който да бъде алтернативен на трасето през Русия.

Още: НИМХ: Миналият месец е един от петте най-топли месеци март от началото на века

Още: Отиде си легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес